Już za dwa dni, 25 października 2022 roku, będziemy świadkami częściowego zaćmienia słońca. W Polsce zaćmienie także ma być dobrze widoczne, a księżyc przesłoni słońce w niemal 50%. Eksperci zapewniają, że najbliższe zaćmienie słońca warto zobaczyć, a my podpowiadamy, jak się do tego przygotować.

Zaćmienie słońca w Polsce — czy będzie widoczne?

W najbliższy wtorek, między godziną 11:00 a 13:30, będziemy mogli zaobserwować częściowe zaćmienie słońca. W kulminacyjnym momencie tarcza księżyca przesłoni słońce prawie w 50%. Będzie więc na co popatrzeć, zwłaszcza że taka okazja prędko się nie powtórzy. W Polsce z reguły możemy obserwować mniej spektakularne zaćmienia, a na całkowite zaćmienie słońca Polacy muszą poczekać aż do 2135 roku. Niestety, nie dożyjemy tego momentu, ale nic straconego. Najbliższe całkowite zaćmienie słońca będzie widoczne na północy Hiszpanii w 2026 roku. Warto o tym pamiętać i dobrze zaplanować sobie urlop, ponieważ całkowite zaćmienie słońca jest zjawiskiem niesamowicie widowiskowym! Równie spektakularne, całkowite zaćmienie będzie widoczne w Egipcie w 2027 roku. Wtedy warto zarezerwować urlop w Dolinie Królów, gdzie zjawisko będzie najbardziej efektowne. I kolejny plan na udany urlop gotowy!

Jak przygotować się do oglądania zaćmienia?

Przypominamy, że na słońce nie można patrzeć bez osłony. Obserwowanie zaćmienia słońca bez filtrów ochronnych doprowadzi do uszkodzenia wzroku, a to nikomu nie jest potrzebne. Dawniej zabezpieczano oczy kliszą do aparatu, nakładając ją na dowolne okulary. Obecnie mało kto ma w domu starą kliszę do aparatów analogowych, za to specjalistyczne okulary do obserwowania zaćmienia są łatwo dostępne. Okulary wyposażone w specjalną folię ochronną kupimy już za kilkanaście złotych. Zarówno okulary, jak i folie ochronne są dostępne w wielu godnych zaufania sklepach. W korzystnej sytuacji są osoby, które mają w domu spawacza. Specjalne okulary spawalnicze także świetnie sprawdzą się jako ochrona wzroku podczas obserwacji zaćmienia.