Na pewno znacie to uczycie, kiedy kilka dni wcześniej zrobiliście solidny trening, a potem wstajecie rano i wszystko Was boli? To nieprzyjemne uczucie potrafi utrzymywać się jeszcze kilka dni po intensywnym wysiłku fizycznym. To z pewnością zakwasy. Prawdopodobnie każdy z nas, chociaż raz w życiu musiał się z nimi uporać. Ale czy w ogóle wiecie czym są zakwasy? W tym artykule dokładne wyjaśnimy Wam co to takiego. Dowiecie się również jakie dają objawy i kiedy się pojawiają. A co najważniejsze, podpowiemy Wam jak szybko i skutecznie się ich pozbyć.

Czym są zakwasy i jakie dają objawy?

Zakwasy to rodzaj bólu mięśniowego, który pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza wtedy, gdy mięśnie nie są przyzwyczajone do takiego obciążenia. W wyniku tego procesu mięśnie stają się bolesne, sztywne i czasem trudne do poruszania. Do zakwasów przyczyniają się mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, które pojawiają się w wyniku intensywnego ćwiczenia lub innych działań fizycznych, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy podnoszenie ciężarów. Czasami nie wiążą się z ćwiczeniami, czy aktywnością sportową. Mogą również pojawić się po intensywnym wysiłku przy pracach domowych. Długotrwałe nadwyrężanie mięśni powoduje niewielkie uszkodzenia włókien mięśniowych, które mogą prowadzić do stanu zapalnego i nieprzyjemnych odczuć bólowych. Objawy zakwasów zwykle pojawiają się 24-72 godzin po treningu, a mogą utrzymywać się przez kilka dni. Zazwyczaj są to bóle mięśniowe, sztywność, uczucie ciężkości, utrudnione poruszanie się.

Jak sobie radzić z zakwasami?

Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się zakwasów? Na szczęście tak! Oto one. Przede wszystkim każdy trening powinniśmy rozpoczynać od solidnej rozgrzewki. To przygotuje mięśnie do wzmożonego wysiłku. Na koniec treningu warto pamiętać o rozciąganiu. Dobrze wykonany stretching pozwoli uniknąć nadmiernych zakwasów. Ważne jest, żeby dać swoim mięśniom się zregenerować. Po intensywnym treningu powinno robić się kilka dni przerwy, żeby się nie przeforsować. Na bóle mięśni związane z zakwasami pomogą także zimny prysznic, krioterapia, masaż i rozgrzewające maści. Ważna jest też zdrowa dieta oraz odpowiednie nawadnianie organizmu.