Od kilku lat samochody elektryczne cieszą się rosnącą popularnością. Jeszcze kilka lat temu, na Polskich ulicach elektryków było jak na lekarstwo. Aktualnie jest ich coraz więcej, a  w wielu miastach powstają ogólnodostępne stacje ładowania. Istnieją prognozy, które twierdzą, że za kilkanaście lat w sprzedaży będą jedynie samochody elektryczne. Ale póki mamy wybór, warto zastanowić się, czy warto kupować samochód elektryczny. Dlatego czas przeanalizować wady i zalety tego typu pojazdów,

Główne zalety samochodów elektrycznych

Zwolennicy samochodów elektrycznych przede wszystkim mówią o większej wydajności silników, niż w przypadku silników w samochodach spalinowych. Kolejną równie często wymienianą zaletą jest dużo mniejsza awaryjność. Dzieje się tak, ponieważ silniki samochodów elektrycznych mają dużo prostszą budowę. A co za tym idzie jest w nich dużo mniej elementów, które by mogły zwieść. Kolejną zaletą jest to, że samochody elektryczne są dużo bezpieczniejsze dla środowiska. Nie wytwarzają spalin, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Samochody elektryczne są również dużo tańsze w utrzymaniu. Nie ponosimy kosztów wymiany oleju, filtrów itd. Dodatkowo dużo niższy jest również koszt paliwa. Nawet osoby, które posiadają samochód na gaz będą płacić więcej niż właściciel elektryka. Co więcej samochody elektryczne są cichsze niż samochody spalinowe. Ostatnią zaletą, o której tu wspomnimy są niezwykle wytrzymałe akumulatory. Te wykorzystywane w pojazdach elektrycznych mogą wytrzymać nawet dwa razy tyle co akumulator z auta spalinowego.

Jakie wady mają samochody elektryczne?

Jak sami widzicie, samochody elektryczne mają mnóstwo zalet. Nie oznacza to jednak, że nie mają wad. Przede wszystkim auta te są dużo droższe niż auta z silnikami spalinowymi. Dlatego, żeby stwierdzić, czy nam się to opłaca, powinniśmy przeprowadzić dokładną kalkulację. Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę to, że auto elektryczne trzeba ładować. I zajmuje to dużo więcej czasu niż zatankowanie zwykłego samochodu. W przypadku, gdy auto zacznie nam się rozładowywać w trasie, pilnie musimy szukać specjalnej stacji ładowania. A jak wiemy, wciąż nie ma ich zbyt wielu, przynajmniej w naszym kraju. Jest jeszcze jedna wada, o której warto wspomnieć. Nie każdy mechanik podejmie się napraw w aucie elektrycznym. Także musimy liczyć się z tym, że jeśli już coś nam się zepsuje, będziemy musieli szukać serwisu specjalizującego się w elektrykach.