Feng shui, można z języka chińskiego przetłumaczyć jako „wiatr i woda”. Jest to starożytna praktyka pochodząca z Chin, która zajmuje się harmonizacją otoczenia w celu poprawy dobrej energii, zwaną „chi”. Zyskuje coraz większa popularność na zachodzi. Warto się przyjrzeć temu stylowi aranżacji wnętrz jeśli zależy nam na modnym i jednocześnie harmonijnym wystroju.

Główne zasady

Feng shui przyświeca idea, że nasze otoczenie wpływa na nasze życie i samopoczucie. A zatem odpowiednie ułożenie przedmiotów i aranżacja pomieszczeń może wpłynąć na nasze dobre samopoczucie, zdrowie, relacje międzyludzkie oraz sukces w życiu. Według tej filozofii, powinniśmy mieć zawsze na uwadze, że nasze środowisko ma wpływ na nas. Poza tym my możemy wpłynąć na nasze otoczenie poprzez odpowiednie ustawienie przedmiotów i mebli. Feng shui opiera się na pięciu elementach: wodzie, drewnie, ogniu, ziemi i metalu. Każdy z tych elementów odpowiada za konkretne aspekty naszego życia. Dla przykładu drewno reprezentuje rozwój i wzrost, a metal reprezentuje mądrość i intelekt. Poprzez umiejętne łączenie tych elementów, możemy osiągnąć harmonię i równowagę w naszym życiu.

Nie tylko ustawianie mebli

Feng shui zajmuje się nie tylko aranżacją pomieszczeń, ale także odpowiednim wyborem kolorów, materiałów i kształtów. Ważne jest także odpowiednie doświetlenie pomieszczenia oraz utrzymanie porządku i czystości. W praktyce feng shui oznacza, że powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o porządek w swoim domu. Można zrobić to  usuwając przedmioty zbędne i rozpraszające uwagę oraz unikać agresywnych kolorów czy ostro kanciastych kształtów. Z drugiej strony, należy stworzyć przytulne, harmonijne i spokojne środowisko, które pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i życie.

Podsumowując, feng shui to praktyka, która ma na celu harmonizację otoczenia i poprawę dobrej energii, a co za tym idzie, pozytywny wpływ na nasze życie i samopoczucie. Warto zainteresować się tą filozofią i wykorzystać jej zasady do stworzenia harmonijnego i pełnego energii otoczenia w naszym domu czy miejscu pracy.