Zastępca naczelnika wydziału opolskiej miejskiej drogówki został zatrzymany w związku z podejrzeniem nadużycia uprawnień służbowych.

Opolski funkcjonariusz został zatrzymany przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Stanisław Bar poinformował w miniony czwartek 27 października, że zatrzymanemu z związku z postawionymi zarzutami grozi do 10 lat więzienia.

Do zatrzymania funkcjonariusza pełniącego funkcję zastępcy naczelnika wydziału ruchu drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Opolu doszło w ubiegłą sobotę 22 października. 45 – letni Mariusz Z. usłyszał zarzut nadużycia uprawnień funkcjonariusza z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowych.

Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, podejrzany miał wręczyć jednemu z zatrzymanych do kontroli kierowców mandat karny w wysokości stu złotych jednak nie ze swojego bloczku a z zarejestrowanego na innego funkcjonariusza. Po wręczeniu mandatu przyjął od ukaranego kierującego wypisaną na mandacie kwotę.

Ukarany kierowca udał się następnie do swojego pracodawcy, gdzie opowiedział o całym zdarzeniu wywołując zdziwienie, że poza karą pieniężną nie przyznano punktów karnych. Jego przełożeni wzbudzonymi wątpliwościami podzielili się z właściwym wydziałem opolskiej policji. Mundurowi po sprawdzeniu w systemie zauważyli, że ich kolega nie rozliczył się z pieniędzy, które pobrał od ukaranego kierującego. W toku podjętych czynności zdecydowano o zatrzymaniu funkcjonariusza.

Jak poinformował rzecznik opolskiej Prokuratury Okręgowej Stanisław Bar, wobec podejrzanego policjanta wszczęta została już procedura mająca na celu wydalenie go ze służby. Ze skutkiem natychmiastowym zatrzymany został też zawieszony w czynnościach służbowych. Zarzucany mu czyn sankcjonowany jest w polskim kodeksie karnym karą do 10 lat pozbawienia wolności. Podejrzany policjant nie przyznał się podczas przesłuchania do zarzucanego czynu oraz odmówił złożenia wyjaśnień w celu przedstawienia swojej wersji wydarzeń.