Zima w górach jest wyjątkowo piękna, ale może być również bardzo niebezpieczna. Dlatego zawsze musimy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu i przygotowaniu przed zimowymi wycieczkami w góry. Narciarze natomiast muszą pamiętać i stosować się do zasad bezpieczeństwa obowiązujących na stokach narciarskich. Dzisiaj przypomnimy Wam o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. W końcu bezpieczny urlop to udany urlop!

Bezpieczne wędrówki po górach

Jeśli kochacie góry i planujecie wybrać się na pieszą wycieczkę zimą, koniecznie pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe co roku przypomina o podstawowych zasadach, których absolutnie nie powinniśmy lekceważyć, ani o nich zapominać. Od tego bowiem może zależeć nasze życie i zdrowie. Szczególnie zimą powinniśmy poruszać się jedynie po oznakowanych szlakach i pod żadnym pozorem z nich nie zbaczać. Wychodząc w góry powinniśmy orientować się w terenie i potrafić rozpoznać na przykład strony świata. Po wyjściu w góry każdy turysta powinien mierzyć czas wycieczki, w ten sposób uda nam się przewidzieć kiedy powinniśmy zawrócić, żeby zdążyć przed zmrokiem. Przed wyruszeniem w trasę obowiązkowo musimy sprawdzić prognozy pogody. Ponieważ aura w górach bywa zmienna, należy bacznie obserwować sytuację dookoła nas. Jeśli warunki pogodowe zaczną się pogarszać, to znak, że trzeba jak najszybciej szukać schronienia. Zimą musimy pamiętać także o podstawowym wyposażeniu. Zawsze powinniśmy zabrać ze sobą ciepłe ubrania, jedzenie i ciepłe napoje, a także latarkę, naładowany telefon i powerbank. Dobrze jest również sprawdzić, czy w górach nie ma zagrożenia lawinowego, oraz dowiedzieć się co oznaczają poszczególne znaki na szlakach.

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim

Również na stokach narciarskich, podczas zimowego szaleństwa, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy stosować się do regulaminu obowiązującego na terenie danego obiektu. Musimy uważać na zachowanie innych narciarzy i zachowywać od nich możliwy, bezpieczny dystans. Nigdy nie powinniśmy zjeżdżać z oznakowanych tras narciarskich. Każda osoba przebywająca na stoku powinna zadbać o odpowiedni sprzęt ochraniający, czyli kas i gogle. Również narciarze powinni sprawdzać prognozy pogody i oceniać aktualną sytuację meteorologiczną. Ze względu bezpieczeństwa, narciarze nie powinni spożywać alkoholu. Warto również dopasować stopień zaawansowania szlaku narciarskiego do swoich umiejętności. Te wszystkie zasady zapewnią nam bezpieczne, zimowe szaleństwo.