Zmarł miliarder uważany za najbogatszego Austriaka i założyciel Red Bulla, Dietrich Mateschitz. Miał 78 lat.

Twórca słynnej na cały świat marki Red Bull zmarł w sobotę 22 października po krótkiej ale wyniszczającej chorobie. Jego odejście wywołało żałobę w całym sportowym świecie.

Dietrich Mateschitz urodził się 20 maja 1944 roku w austriackim Sankt Marein. Po tym, jak ukończył studia z zakresu zarządzania biznesem na Uniwersytecie Wiedeńskim podjął swoją pierwszą pracę. Jedną z firm, dla której pracował w pierwszym okresie swojego życia zawodowego była Jacobs Kaffee.

Młody Mateschitz w trakcie jednej ze swoich podróży służbowych dowiedział się o popularnym i lubianym w Azji napoju energetycznym „Krating Daeng” czyli „Red Bull”. Podjał decyzję o zakupieniu jego licencji po czym w połowie lat 80-tych XX wieku założył firmę, która produkowała ten legendarny napój. Firma weszła w fazę intensywnego rozwoju w związku z zastosowaniem ofensywnej kampanii reklamowej obejmującej między innymi sponsoring w świecie sportowym.

Firma początkowo skupiała się na sportach ekstremalnych, jednak z czasem sukcesywnie swoje zainteresowania przenosiła na sporty masowe czego efektem był klub piłki nożnej Red Bull Salzburg, sponsoring drużyn hokejowych oraz uczestnictwo w Formule 1.

Po śmierci miliardera dyrektor Red Bull Racing Christian Horne powiedział, że wielu z kierownictwa jak i pracowników firmy jest wdzięczna za stworzone przez Mateschitz’a możliwości, jego wizję, siłę charakteru oraz to, „że nigdy nie bał się podążać i realizować swoje marzenia”.

Szef Formuły 1 Stefano Domenicali wyraził głęboki smutek wiadomością o śmierci twórcy Red Bulla, który był ogromnie szanowanym i uwielbianym członkiem rodziny Formuły 1.

Austriacka agencja APA zauważyła, że miliarder, który za życia unikał większego rozgłosu był jednym ze współzałożycieli fundacji zajmującej się badaniami nad leczeniem paraplegii, czyli urazów kręgosłupa. Jak wynika z listy opublikowanej przez magazyn „Forbes” w tym roku Dietrich Mateschitz z majątkiem sięgającym 27 mld dolarów znalazł się na 51 miejscu wśród najbogatszych ludzi świata.