Żółwie to gatunek znany przede wszystkim z długowieczności. Co ciekawe, naukowcy wciąż nie wiedzą dlaczego żółwie żyją tak długo.

Pomimo, iż nadal jest to tajemnicą, to jednak te stworzenia nie sprawiają wielu problemów w zakresie żywienia i pielęgnacji, a to powoduje, że są chętnie wybierane jako współlokatorzy mieszkań. Szczególnie lubią je dzieci.

Żółwie – dlaczego żyją tak długo?

Żółwie należą do gatunku cechujące się długowiecznością, a biologowie i ekologowie nadal nie wiedza oni z czego dokładnie to wynika. Średnia długość życia żółwi morskich wynosi od 50 do 100 lat, a żółwi pudełkowych ponad 100 lat, choć tak naprawdę nie jest znana górna granica długości życia wielu gatunków żółwi. Z czego wynika ta długowieczność? Z dwóch czynników:

  • Po pierwsze ma to związek z ewolucją, ponieważ zwierzęta takie jak żółwie czy np. węże jedzą swoje własne jaja i często się rozmnażają – nawet kilka razy w roku aby przedłużyć swój gatunek;
  • Po drugie za długowieczność odpowiada mechanizm biologiczny o żółwi, który jest bardzo skomplikowany. Chodzi tutaj dokładnie o strukturę składająca się z nici DNA, które chronią chromosomy w czasie podziału komórkowego. Wraz z wiekiem u większości ssaków telomery, czyli struktura znajdująca się na końcach chromosomów, stają się krótsze, a przez to w mniejszym zakresie je chronią. Wtedy też pojawiają się problemy w obrębie DNA. Jednak u żółwi problem ten nie występuje i, jak twierdzą badacze, odpowiada to za ich długowieczność. Jest to jedna z hipotez, bo tak naprawdę do tej pory nie znaleziono odpowiedzi na pytanie o to dlaczego żółwie żyją tak długo i cały czas trwają badania naukowe.

Istnieje też kilka teorii na temat długiego życia żółwi. Jedna z nich mówi o tym, że żółwie, a zwłaszcza żółwie olbrzymie żyją tak długo ponieważ ich komórki DNA chronione są przed uszkodzeniami w efekcie procesu nazywanego apoptozą. Oznacza to, że żółwie nie zmagają się z problemami w obrębie DNA, w tym z mutacjami, które powodowałyby takie choroby jak np. rak i wpływały na długość życia. W rzeczywistości naukowcy nie wiedzą czym jest to spowodowane, jednak nieuszkodzona replika DNA sprawia, że żółwie żyją tak długo.

Żółwie – jak się nimi opiekować?

Żółwie to zwierzęta, które często żyją razem z ludźmi w ich domach i są lubiane przez małe dzieci. Choć wydają się mało problematyczne, jednak, podobnie jak każde inne zwierzęta, potrzebują pewnej uwagi aby mogły spokojnie się rozwijać.

W warunkach domowych można posiadać żółwia wodnego lub lądowego – a każdy z tych gatunków wymaga odpowiednich działań by móc żyć i rozwijać się. Przede wszystkim żółwie potrzebują odpowiedniego pomieszczenia, w którym będą przebywać – czyli akwarium lub terrarium. Warto pamiętać, że żółw potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, dlatego akwarium lub terrarium powinno być około 5 razy większe od wielkości zwierzęcia. Trzeba też pamiętać, że w miarę upływu czasu żółwie wodne przybierają na rozmiarze, dlatego najlepiej kupić dużo większe akwarium aby w przyszłości uniknąć konieczności wymiany na nowe i związanych z tym wydatków.

Jeśli chodzi o wyposażenie akwarium dla żółwia domowego to powinno składać się ono z części wodnej i suchej. W jednej z nich żółw będzie mógł sobie popływać, natomiast w części suchej będzie odpoczywał. Warto też pamiętać o regularnej wymianie wody, ponieważ żółw powinien posiadać czystą, świeżą wodę w akwarium. Najlepiej jeśli znajdują się w nim specjalne filtry wodne, które dbają o świeżość wody. Istotne znaczenie ma również czyszczenie i wymiana wody. Powinno się to robić średnio ok. raz w tygodniu. Poleca się również odtworzenie naturalnego środowiska w jakim żyją żółwie, czyli włożenie do akwarium roślin i innych, niewielkich elementów, typu np. zamki wodne, które można kupić w sklepie zoologicznym i które sprawiają, że żółw czuje się swobodnie.

Jak rozmnażają się żółwie?

Żółwie każdego gatunku żyją w cyklu produkcyjnym i tak się rozmnażają. Długowieczne żółwie są jajorodne, czyli rozmnażają się poprzez złożenie jaj. W przypadku żółwi skórzastych składanie jej odbywa się w sezonie kiedy panuje wilgoć i ciepły klimat. Wówczas żółw składa jaja i zakłada gniazdo. Żółwie rozmnażają się za pomocą jej owodniowych, a samica żółwia zachowuje płodność od 12. do 15. roku życia. Składanie jaj u większości gatunków żółwi odbywa się wiosną i latem.

Żółwie to najdłużej żyjące zwierzęta na świecie, co do dziś dnia zastanawia naukowców. Ciekawostką jest fakt, że na Wyspie Świętej Heleny na południowym Atlantyku żyje najstarszy na świecie żółw, wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Nazywa się Jonatan i jest zaliczany do żółwi gigantycznych. A urodził się w… 1832 roku.