Poznaj zasady ZEN, dzięki którym osiągniesz spokój ducha i radość z życia. Przedstawiamy zasady, które jeśli tylko wdrożysz w życie pomogą w poprawie twojego samopoczucia.

Marzysz o życiu pełnym harmonii? Poznaj 10 zasad ZEN, dzięki którym poczujesz radość z życia oraz spokój ducha.  Buddyści osiągają powyższe stany poprzez praktykę medytacji ZEN. ZEN jest to nurt buddyzmu, który dawno temu rozwinął się w Chinach. Dzisiaj zasady ZEN praktykowane są na całym świecie. Ta codzienna praktyka medytacji pomaga pracować nad byciem tu i teraz, nad swoją obecnością oraz urzeczywistnieniem. Jak przygotować się do medytacji? W jej trakcie najważniejsze jest proste utrzymanie ciała. Z tego względu najpopularniejszą pozycją w uprawianiu medytacji jest kwiat lotosu, siedzenie po turecku lub na krześle. Wskazane propozycje pomagają utrzymać sylwetkę w odpowiedniej pozycji.

Poniżej przedstawiamy 10 zasad ZEN. Spróbuj wdrożyć je w życie, a już niedługo przekonasz się jak bardzo okazują się pomoce w osiągnięciu dobrego samopoczucia.

Naucz się wykonywać jedną rzecz naraz

ZEN to przede wszystkim nauka świadomego życia. Kiedy więc wykonujesz jakąś czynność staraj się koncentrować tylko na niej. Kiedy skupiasz się na gotowaniu nie rozmawiaj też przez telefon, bądź nie oglądaj ukradkiem telewizji. Postaraj się odnaleźć spokój w gotowaniu. Skup się nad tym w jaki sposób kroisz warzywa, jak dobierasz przyprawy. Jeśli podejdziesz do sprawy w odpowiedni sposób gotowanie może stać się również formą medytacji. To tylko przykład z wielu. Kiedy wychodzisz na spacer staraj się poczuć go w pełni. Przestań krążyć myślami nad tym co było lub będzie. Zwróć uwagę na szelest liści, śpiew ptaków, słońce i czystą zieleń w pobliżu. Bądź w tym stanie całym sobą. Kiedy bawisz się ze swoim dzieckiem nie myśl o domowych obowiązkach, kiedy słuchasz muzyki daj ponieść się płynącym dziękom. Naukowcy udowodnili, że wielozadaniowość jest najszybszą drogą do psychicznego zmęczenia oraz wypalenia. Kiedy więc wykonujesz jakąś czynność staraj się skoncentrować tylko na niej i poświęcić jej, aż do ukończenia zadania.

Jeśli coś robisz, staraj się realizować czynność wolniej niż zazwyczaj

Żyjemy w świecie, który szybko się nudzi. Wielu z nas coraz rzadziej sięga po przeczytanie książki, z kolei wielu namiętnie czyta coraz to nowe i szybko przewijane artykuły na smartfonach. Naukowcy informują jednak, że brak koncentracji wynikający z rozedrgania wpływa na ludzki niepokój. Prędzej czy później tego typu zachowania prowadzą do najróżniejszych chorób psychicznych, zmniejszenia wydajności w pracy, a także braku umiejętności budowania poprawnych relacji z innymi ludźmi. W związku z powyższym warto zwolnić tempo podczas codziennie wykonywanych obowiązków. Staraj się praktykować w sobie chwile świadomego zwolnienia, a zobaczysz, że poczujesz w sobie niebywały spokój ducha.

Dokończ rozpoczętą pracę

Odpowiedź sobie na pytanie czy zdarza ci się, że czytasz książkę, a po chwili przerzucasz sią na inną lub zaglądasz na skrzynkę pocztową w celu sprawdzenia maili? Każdy nowy bodziec dla mózgu to neutralne uzależnienie, z którego ciężko jest nam zrezygnować. Jednakże według filozofii ZEN warto jest zagłębić się w rozpoczętej i wykonywanej pracy. To sprawia, że umysł i ciało łączą się w jedno i unikamy uczucia frustracji pomiędzy sferą cielesną, a intelektualną. Buddyści uważają, że poprzez walkę tych dwóch wskazanych obszarów pojawia się uczucie niepokoju oraz niepewność. Według ZEN każda czynność jest ważna i należy celebrować ją do końca.

Mniej znaczy lepiej

W filozofii ZEN nie chodzi o to żeby leniwić się, ale żeby unikać nadmiaru wydarzeń. W szczególności jeśli realizowane czynności nie sprawiają nam radości, bądź nie jesteśmy do nich stworzeni. Zastanów się czy wszystkie realizowane przez ciebie zajęcia są potrzebne? Zamiast realizować kolejną listę zadań związaną z bieganiną pomiędzy zajęciami tańca, gry na instrumencie, spotkaniem z przyjaciółmi, wybierz jedno lub dwa główne wydarzenia dnia. Tym zadaniom poświęć się w pełni.

Pamiętaj o przerwach

Współczesny świat to nieustanna gonitwa. Warto jednak znaleźć w ferworze obowiązków chwilę dla siebie. Zrób sobie przerwę pomiędzy wykonywanymi zajęciami. Spędź czas w spokoju oraz pełnej świadomości. Może warto wstać trochę wcześniej niż inni domownicy i wykorzystać panującą w domu ciszę na wypicie ulubionej herbaty lub medytację? W trakcie robionych przerw staraj się nie zaglądać do telefonu i nie odbierać połączeń telefonicznych.

Nie bój się rutyny

Filozofia ZEN uwielbia powtarzalność czynności. Pozwala to odciążyć umysł oraz poprawia koncentrację. Buddyści znani są z codziennego wstawania o tej samej wczesnej godzinie, jedzą codziennie podobne posiłki, mają także podobny plan dnia. Spróbuj wypracować stałe i dobre nawyki np. 15-minutowa sesja medytacyjna, wieczorna godzina czytania książki lub słuchania muzyki. Ważne żeby skupić się tylko na tych czynnościach i w niczym nie śpieszyć.

Więcej uśmiechaj się

Świat jest jednością. Jesteśmy częścią wszystkiego co nas otacza. Warto więc obdarowywać innych ludzi życzliwym uśmiechem i więcej być dla innych. Badania naukowe pokazują, że wolontariat wyzwala empatię i sprawia, że ludzie czują się bardziej spełnieni. Jeśli jednak nie masz czasu, aby w dużym stopniu poświęcać się charytatywnie, czasami wystarczą drobne akty życzliwości dla innych. Sprawiaj ludziom radość, a inni będą o tym pamiętać.

Wprowadź do życia rytuały

Mnisi przywiązują bardzo dużą uwagę do rytuałów. Jak się jednak okazuje rytuałem może być odpowiedni sposób przygotowywania potraw, spotkania towarzyskie, codzienne śniadania towarzyskie, a nawet zmywanie naczyń. Rytuały pozwalają na praktykę uważności. W rytuałach ważny jest cel i jego świadomość, a także radość z działania.

Naucz się nic nie robić

Okazuje się, że w natłoku obowiązków, które mamy do wykonania w ciągu dnia, nie robienie niczego jest prawdziwym wyzwaniem. Jeśli uda ci się znaleźć taką chwilę pozwól, aby twoje myśli płynęły jak strumień wody, aż przestaną nad tobą dominować. Nie kontroluj swoich myśli. Zobaczysz, że tego typu praktyka potrafi być bardzo oczyszczająca.

Żyj skromnie i prosto

Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu i materializmu. Wydaje nam się, że do szczęścia są nam potrzebne nowe samochody, lepsze telefony, złote zegarki, drogie i firmowe ubrania. To błędne przekonania. Rzeczy materialne dają satysfakcję tylko na chwilę. Jak się okazuje najprostsza zasada w prostym i skromnym życiu jest najtrudniejsza. Trudno bowiem ją spełnić, kiedy otoczenie oczekuje od nas zupełnie czegoś innego. Zastanów się jednak nad tym co jest ci niezbędne do życia? Czego nie potrzebujesz? Co jest tylko modnym gadżetem, który zabiera twój cenny czas? Jeśli zamierzasz wymienić swoją garderobę, starsze rzeczy oddaj potrzebującym. Po czasie zdasz sobie sprawę, że wyrzucając jakieś przedmioty robisz w swoim życiu miejsce na coś nowego. Taka praktyka ma terapeutyczne znaczenie.