Działania prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w ramach śledztwa dotyczącego potencjalnej rosyjskiej działalności szpiegowskiej skierowanej przeciwko organom i państwom Unii Europejskiej były tematem komentarza Jacka Dobrzyńskiego, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych. W minioną środę, funkcjonariusze ABW przeprowadzili liczne przeszukania, głównie na terenie Warszawy i Tychów.

Dobrzyński informacje o działaniach służb podał na platformie X. Wskazał, że przeprowadzone w środę czynności w stolicy oraz na Śląsku są efektem dogłębnego śledztwa odnośnie do możliwych działań szpiegowskich na rzecz Rosji.

ABW w oficjalnym oświadczeniu wyjaśniła, że podejmowane działania są rezultatem międzynarodowej współpracy z wieloma europejskimi służbami, a szczególnym akcentem podkreślono koordynację z partnerami z Czech. Działania te miały na celu udokumentowanie prób zorganizowania prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych na terenie państw Unii Europejskiej. Jak podano, głównym celem tych działań było realizowanie założeń polityki zagranicznej Kremla, osłabienie pozycji Polski na międzynarodowej scenie politycznej, dyskredytacja Ukrainy oraz nadszarpnięcie wizerunku organów Unii Europejskiej.