Przywódca Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zwrócił się do polskiego rządu z prośbą o nawiązanie konstruktywnych rozmów z rolnikami biorącymi udział w protestach. Jego celem jest uspokojenie napiętej sytuacji i stworzenie długoterminowego planu rozwiązania problemów, z którymi borykają się rolnicy. Przywódca partii rządzącej wyraził swoje zrozumienie zarówno dla trudności, z jakimi borykają się mieszkańcy wiejskich obszarów, jak i dla skomplikowanej sytuacji na Ukrainie.

Kaczyński alarmuje, że w kraju panuje niepokój związany z protestem rolników. Jego zdaniem, ich trudna sytuacja wynika w dużej mierze z obecnych relacji ekonomicznych Polski z Ukrainą oraz wprowadzeniem Zielonego Ładu. Z drugiej strony, lider PiS podkreśla, że Ukraina przeżywa obecnie krytyczny okres i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby jej pomóc.

Jednakże, uważa również, że różne propozycje, takie jak wprowadzenie kaucji za transport ukraińskiego zboża, które nie zostały jeszcze zrealizowane, mogłyby przynieść pozytywne rezultaty. Podkreśla przy tym, że ochrona interesów polskich rolników jest priorytetem, zwłaszcza w obecnej sytuacji.

Kaczyński wyraża swoje zrozumienie dla sytuacji Ukrainy, ale zaznacza, że nie może to prowadzić do destabilizacji Polski ani do upadku kluczowych sektorów naszej ekonomii. Jego zdaniem, potrzebne są poważne rozmowy, które przekonają naszych partnerów, że robimy wszystko, aby pomóc Ukrainie, ale bez narażania na szwank polskiej gospodarki.

Przywódca PiS jest zdania, że kluczem do rozwiązania problemu jest dialog, a nie stosowanie nadzwyczajnych środków w celu otwarcia granicy polsko-ukraińskiej. Jarosław Kaczyński postuluje natomiast traktowanie przejść granicznych z Ukrainą jako infrastruktury krytycznej.