Wybierając się w podróż chcemy mieć pewność, że wzięliśmy ze sobą wszystko co niezbędne. Nie zawsze jest to łatwe, gdyż podróżując samolotem musimy ograniczyć się jedynie do najbardziej niezbędnych rzeczy. Jest to szczególnie ważne jeżeli zabieramy ze sobą tylko bagaż podręczny. Z drugiej strony, nawet jeśli wykupiliśmy bagaż rejestrowany, istnieje całkiem dużo rzeczy, które zawsze warto mieć pod ręką.

Bagaż podręczny – co można zabrać

Najważniejszą kwestią jest znajomość przepisów dotyczących tego co możemy zabrać na pokład samolotu, a czego zabrać nie możemy. Ograniczenia dotyczą głównie przedmiotów, które mogłyby być użyte w niewłaściwym celu i stanowić zagrożenie dla innych podróżnych. Dlatego też niedozwolone jest wnoszenie w bagażu podręcznym rzeczy takich jak noże, długie nożyczki, czy broń (nawet jeśli mamy na nią pozwolenie). Zastanawiając się nad tym co można mieć w bagażu podręcznym, warto wspomnieć też o ilości płynów. Ogólnie rzecz biorąc zdajemy sobie sprawę, że nie możemy zabrać ze sobą pojemników wypełnionych płynami o pojemności większej niż 100 ml. Razem można zabrać 10 takich buteleczek, a więc łącznie litr płynów. Niewiele osób wie jednak, że w takiej formie można zabrać ze sobą na pokład napoje, na przykład wodę, czy alkohol. W przypadku tego ostatniego, nie można go jednak spożywać na pokładzie samolotu.

Jedzenie w bagażu podręcznym

Kolejna kwestia nad którą zastanawia się wiele osób to jedzenie. Jak powszechnie wiadomo, ceny posiłków, czy przekąsek na pokładzie samolotu są dość wysokie i nie każdy chce wydawać na jedzenie dużo więcej niż zapłaciłby w jednym ze sklepów „na ziemi”. Dlatego też niejedna osoba decyduje się na zabranie ze sobą na przykład kanapek. Jak najbardziej można je umieścić w bagażu podręcznym i zjeść podczas lotu. Podobnie kwestia ta wygląda z innymi produktami spożywczymi. Na pokład samolotu możemy wnieść bez żadnego problemu kawałek ciasta, różnego rodzaju słodycze, czy owoce. Przy tych ostatnich trzeba jednak pamiętać o przepisach celnych. Szczególnie jeśli wybieramy się na wakacje do ciepłych krajów, warto mieć na uwadze, że nie do każdego kraju można wwieźć lub wywieźć z niego określone owoce, a także inne produkty spożywcze. Pakując bagaż podręczny należy więc najpierw sprawdzić dokładnie jakie przepisy celne obowiązują w danym kraju.

Leki w bagażu podręcznym

Może się zdarzyć, że osoba, która wybiera się w podróż samolotem choruje i musi przyjmować leki o określonej porze. W tej sytuacji powstaje pytanie czy można zabrać niezbędne leki w bagażu podręcznym. Jeśli chodzi o leki wydawane bez recepty, bez problemu możemy zabrać je na pokład samolotu. Nieco inaczej wygląda kwestia leków wydawanych na receptę. Jeżeli chcemy zabrać je w bagażu podręcznym muszą one znajdować się w oryginalnym opakowaniu. Poza tym, powinniśmy mieć przy sobie receptę od lekarza. Jest ona potrzebna szczególnie w sytuacjach kiedy pojemność leku w płynie przekracza 100 ml. Obecność leków w bagażu podręcznym należy zgłosić pracownikowi kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Wiele kobiet nie wyobraża sobie podróży bez swoich ulubionych kosmetyków. Jeśli lot jest stosunkowo krótki i czas jego trwania nie przekracza 2-3 godzin, nie odczuwamy tak bardzo ich braku. Inaczej jednak kwestia ta wygląda przy dłuższych lotach międzykontynentalnych, które mogą wynosić nawet kilkanaście godzin. Nieraz zdarza się też, że długo czekamy na przesiadkę, a cała podróż może trwać nawet dobę. W takich sytuacjach szczególnie ważne jest posiadanie przy sobie zestawu kosmetyków, a także ulubionych perfum. Nie ma przeciwwskazań, aby umieścić kosmetyki w bagażu podręcznym, o ile jedno opakowanie nie przekracza 100 ml. Możemy łatwo o to zadbać, gdyż niejedna drogeria oferuje podstawowe kosmetyki w specjalnej wersji podróżnej. Są to zazwyczaj opakowania o pojemności 30, 50, 80 lub maksymalnie 100 ml. Warto spakować między innymi żel do mycia twarzy, pastę do zębów, czy krem nawilżający.

Woda w bagażu podręcznym

Bardzo ważną kwestią, szczególnie podczas miesięcy letnich, jest odpowiednie nawadnianie organizmu. W samolocie może to być niestety utrudnione, gdyż nie możemy zapakować do bagażu podręcznego kupionej wcześniej butelki wody. Rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w nią w strefie bezcłowej lub bezpośrednio w samolocie. Nie każdy jednak jest zwolennikiem takich rozwiązań. Czasami słyszy się o osobach, które wykazują się sprytem i pomysłowością i zabierają na pokład wodę w kilku 100 – mililitrowych opakowaniach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również butelka z filtrem polecana na wielu blogach podróżniczych. Co prawda przy kontroli bezpieczeństwa butelka musi być pusta, jednak kiedy znajdziemy się już po drugiej stronie możemy bez żadnego problemu napełnić ją wodą z kranu w jednej z ogólnodostępnych łazienek. Niektóre lotniska oferują również dystrybutory z wodą pitną, zazwyczaj znajdujące się w okolicy łazienek i innych pomieszczeń socjalnych. Wbrew pozorom, istnieje więc przynajmniej kilka sposobów na to, żeby zabrać ze sobą wodę w bagażu podręcznym.