Miniona noc w Polsce była niezwykle niespokojna. Wszystko za sprawą cyklony Ulf, który przyniósł ze sobą do naszego kraju niezwykle wietrzną pogodę. W nocy z piątku na sobotę mocny wiatr w stwarzał warunki zagrażające życiu. Doszło do wielu uszkodzeń budynków, połamań drzew oraz zerwań linii elektrycznych. Szczególnie tereny nadmorskie doświadczyły niszczycielskiego działania żywiołu. Taka pogoda to nie tylko zagrożenie i utrudnienia dla ludzi. Zdecydowanie więcej pracy niż to zazwyczaj bywa mieli w ostatniej dobie strażacy. Z powodu przechodzącego nad Polską niżu Ulf przeprowadzonych zostało już niema 4 tysiące interwencji straży pożarnej.

Pracowity weekend

Dla straży pożarnej trwający obecnie weekend będzie niezwykle pracowity. Wszystko oczywiście za sprawą zniszczeń poczynionych przez nocne wichury. Już w piątek wieczorem zaczęły pojawiać się pierwsze zgłoszenia o powalonych drzewach i zniszczonych budynkach. Do północy dyspozytorzy odebrali aż 906 takich zgłoszeń. Jednak największe problemy pojawiły się w godzinach nocnych. Wówczas to wiatr uderzył z prawdziwą siłą. Między północą a godziną 13 straż pożarna interweniowała aż 2907 razy. Najwięcej zgłoszeń, aż 1272, dotyczyło województwa pomorskiego. Raczej nikogo nie dziwi taka sytuacja. Miejscowości nadmorskie zazwyczaj są najbardziej narażone na niszczycielską siłę wichur.

Spore szkody i utrudnienia

Jak zawsze, tak silny wiatr wiąże się ze sporymi szkodami i utrudnieniami. Zgodnie z informacją z dzisiejszego poranka w wyniku działania żywiołu około 200 tysięcy domów zostało pozbawionych dostępu do prądu. Jest to oczywiście wynik uszkodzeń linii elektrycznych. Doniesienia z kraju mówią także o 2 rannych osobach. Jedną z nich jest strażak służący w jednostce ochotniczej. Na szczęście obrażenia nie są poważne. Druga osoba została poszkodowana w wyniku wjechania samochodem w leżący na drodze konar drzewa. Na całe szczęście nie odnotowano żadnych poważnie rannych ani osób, które poniosłyby śmierć. Służby apelują o ostrożność ponieważ silny wiatr i trudne warunki będą panować także przez całą sobotę.