Już w najbliższym tygodniu Polskę odwiedzi urzędujący obecnie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Air Force One z Bidenem na pokładzie ma się pojawić we wtorek rano w Warszawie. Jak informują przedstawiciele dyplomacji USA wizyta Joe Bidena w Polsce jest niezwykle ważna i jej termin został dokładnie zaplanowany. Podczas wizyty w Polsce Biden będzie miał możliwość spotkać się nie tylko z prezydentem Andrzejem Dudą. Wydaje się niemal pewne, że dojdzie także do rozmów z przedstawicielami państw wschodniej flanki NATO. Wizyta Joe Bidena w Europie w obecnej sytuacji geopolitycznej ma ogromne, symboliczne znaczenie. Należy ją potraktować jako jasny komunikat pokazujący silne relacje łączące członków sojuszu.

Najpierw Andrzej Duda

Z informacji przekazanych przez Biały Dom, zaraz po wylądowaniu w Warszawie Joe Biden ma spotkać się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Z pewnością będzie to świetna okazja do bezpośredniego wyrażenia uznania i wdzięczności za postawę Polski w obliczu konfliktu na Ukrainie. Jak powszechnie wiadomo rząd polski w istotny sposób wspiera Ukrainę w wojnie z Rosją. Dostawy sprzętu wojskowego, szkolenie żołnierzy oraz zapewnienie schronienia dla ludności cywilnej to ogromne wsparcie. W trakcie spotkania prezydenci obu państw będą dyskutować nad dalszymi możliwościami wsparcia Ukrainy i warunkami współpracy w tym zakresie. Natomiast na środę zaplanowane jest spotkanie z przywódcami państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Prawie pewnym jest, że Joe Biden podczas swojej wizyty w Polsce nie spotka się z prezydentem Ukrainy.

Przemówienie na żywo

Niezwykle ważnym punktem wizyty w Polsce będzie przemówienie prezydenta USA we wtorek popołudniu. Miejscem przemówienia będą Ogrody Królewskie. Na przemówienie ambasada USA zaprasza wszystkich obywateli Polski. Oczywiście wszyscy chętni muszą się wcześniej zarejestrować na stronie ambasady USA. Jednak przedstawiciele ambasady przypominają, że na miejscu służby będą przeprowadzać kontrolę bezpieczeństwa. W związku z tym zabronione są plecaki, duże torby, parasole i transparenty. Natomiast samo przemówienie będzie dla Joe Bidena świetną okazją na podkreślenie wsparcia dla Ukrainy.