Spójrz na swoje życie z szerszej perspektywy i oceń, czy jesteś ambiwertykiem. Zazwyczaj lubi przebywać we własnym towarzystwie, ale też nie stroni od spotkań z innymi. Nie przeszkadzają mu inni ludzie pod warunkiem, że potrafią uszanować stawiane przez ciebie granice. Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to prawie na pewno jesteś ambiwertykiem. Zobacz charakterystyczne cechy ambiwertyka!

Kim jest ambiwertyk?

Najprościej mówiąc jest to osoba, która jest gdzieś pomiędzy ekstrawertykiem a introwertykiem. Kiedy pierwszy raz podzielono osobowości na introwertyczne i ekstrawertyczne, zauważono, że jest coś pomiędzy. I właśnie to są naczelne cechy ambiwertyka. Najprościej rzecz ujmując, to osoba, która przejawia zarówno cechy i przyzwyczajenia ekstra jak i introwertyka.

Sprawdź też: Po tym poznasz osoby silne psychicznie!

Ambiwertyk będzie umiał dostosować się do określonej sytuacji. W przeciwieństwie do introwertyka, potrafi odnaleźć się w nowym towarzystwie. Jednak inaczej niż ekstrawertyk, nie musi być zawsze w centrum uwagi. Jest to więc swego rodzaju postawa uniwersalna, dzięki której zwyczajnie łatwiej egzystować w danym środowisku społecznym.

Negatywne cechy ambiwertyka

Niestety nie jest tak, że ta cecha charakteru robi z człowieka osobę idealną. Ze względu na umiejętne dostosowanie do zasad panujących w danej grupie, często osoba taka jest często uważana za nieszczerą. Nagła zmiana decyzji czy postawy w określonych sytuacjach może być mylnie rozumiana.

Bywa również, że ambiwertycy w towarzystwie, szkole czy pracy są otwarci i niezwykle kontaktowi. Jednak gdy przebywają u siebie, jedyne o czym marzą to cisza i spokój. Osoba taka, przy bliższym poznaniu może więc wysyłać sprzeczne sygnały. Zdecydowanie nie jest to komfortowe dla osób jej towarzyszących w codziennym życiu.

Zobacz również: Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Jak to zrobić dobrze?

Czy typy osobowości to wyrocznia?

Współczesna psychologia wyróżnia kilka wiodących typów osobowości. Będzie to sangwinik, choleryk, flegmatyk i melancholik. Carl Gustaw Jung dodał do tego również ekstrawertyka i introwertyka. Ambiwertyk to umowny podział między krytykami psychologi Junga. Warto jednak pamiętać, że te sztywne podziały w żadnym wypadku nie są wyrocznią i nie odnoszą się w stu procentach do konkretnych osób.