Zaparcia to jedna z najpopularniejszych przypadłości tysięcy Polaków. Czasem wynikają z chorób współistniejących. Częściej, to efekt stresu, szybkiego tempa życia oraz niewłaściwej, pełnej przetworzonych produktów diety. Na zaparcia jest jednak naturalna rada. Przekonaj się jakie zioła na zaparcia najlepiej działają!
Zioła na zaparcia – przydatna lista
Warto pamiętać, że walka z zaparciami nie kończy się na przyjmowaniu ziół. Trzeba przyjrzeć się swojemu stylowi życia i w razie potrzeby wprowadzić modyfikacje. Przede wszystkim chodzi tu o codzienną aktywność fizyczną oraz dietę bogatą w błonnik. Nie zapominaj również o codziennym piciu wody.
Sprawdź też: Najzdrowsza dieta na świecie. Zobacz czy taka istnieje!
Zioła na zaparcia to nie tylko herbatki. To również zastosowanie innych naturalnych składników, których lecznicze działanie jest znane od stuleci. Będą to:
- Aloes – ta wielowymiarowa roślina, prócz innych właściwości, doskonale wpływa na pracę jelit.
- Kora kruszyny – świetnie wpływa na produkcję żółci oraz przeczyszczenie organizmu.
- Korzeń rabarbaru – używany w rozsądnych ilościach, do 2 gram dziennie, doskonale wpływa na zaparcia. W większych dawkach ma działanie odwrotne.
- Liść senesu – doskonale pobudza jelita do pracy, jednak uważaj z jego ilością, bo potrafi wywołać skurcze brzucha.
- Kora szakłaku amerykańskiego – jego właściwości prozdrowotne odkryli dawno temu rdzenni mieszkańcy ameryki. Dzisiaj korą szakłaku amerykańskiego jest używana przede wszystkim jako środek na zaparcia.
Nie zawsze bezpieczne
W społecznej świadomości panuje przekonanie, że jeżeli coś pochodzi z natury, to z pewnością jest bezpieczne. Nic jednak bardziej mylnego. Warto pamiętać, że każdy tego typu środek, czy to farmakologiczny czy też ziołowy, może negatywnie wpłynąć na cały organizm. Zioła na przeczyszczenie nie są tutaj wyjątkiem — stosowane długotrwale, uszkadzają system nerwowy jelit i prowadzą do pogłębienia problemu z zaparciami.
Zobacz również: Przeczytaj, zanim udasz się do dietetyka. Porady z życia wzięte!
Dodatkowo uważać muszą na nie:
- Kobiety w ciąży – przed ich zastosowaniem koniecznie skonsultuj to z lekarzem prowadzącym ciążę.
- Podawanie ziół na zaparcia małym dzieciom – niestety, takie mieszanki mogą nasilić bóle związane z kolkami i niedrożnością jelit.
- Zioła u osób starszych – jeżeli osoba cierpi na chorobę przewlekłą, wcześniej należy skonsultować się z lekarzem.