Już niebawem rozpoczną się ferie zimowe w szkołach. Tradycyjnie już zimowa przerwa będzie realizowana w 4 turnusach. Jako pierwsze przerwą w nauce będą cieszyć się dzieci z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. W tych województwach ferie będą trwały w terminie 16.01-29.01. Jako drugie w kolejce są województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Tutaj przerwa zacznie się 23.01 a zakończy 05.02. Następnie w dniach 30.01-12.02 przyjdzie czas na kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie. I na koniec zasłużona przerwa w nauce rozpocznie się w rejonie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Czas wolny od szkoły warto zagospodarować dzieciom ciekawymi zajęciami. Poniżej kilka mniej i bardziej oczywistych propozycji.

Ferie zimowe w domu

Formą spędzenia wolnego czasu, która przypadnie do gustu młodszym dzieciom będzie z pewnością wizyta na sali zabaw. Jeśli jednak nie macie takiego miejsca w okolicy lub z jakiegoś powodu nie możecie się tam udać to nic straconego. Przy odrobinie pomysłowości możecie namiastkę takiej sali zabaw zorganizować we własnym domu. Koce, krzesła i sznurówki przydadzą się do stworzenia toru przeszkód. Niezwykle istotnym punktem będzie baza/wigwam. Tutaj oczywiście w konstrukcji wykorzystamy kołdrę lub koc. A przy odrobinie pomysłowości można np. użyć skarpet jako ryb, które będziemy suszyć na rozwieszonym między krzesłami sznurku. Umiejętność improwizowania historii i bujna wyobraźnia pozwolą spędzić dzieciom wiele godzin jako Indianie żyjący na dzikim zachodzie.

Tradycyjny kulig

Przy odrobinie szczęścia kilka dni podczas ferii może uraczyć nas zimową pogodą. Śnieg to oczywiście skarbnica pomysłów na świetnie spełniony czas z dziećmi. Najprostszym pomysłem do zrealizowania jest oczywiście lepienie bałwana lub bitwa na śnieżki. Obie te formy spędzania czasu spodobają się większości naszych pociech i świetnie pomagają budować silne więzi rodzinne. Nieco więcej pracy i zaangażowanie może pozwolić zorganizować prawdziwy zimowy kulig zakończony ogniskiem. W tym przypadku warto zorganizować się w nieco większa grupę. Należy także właściwie zadbać o bezpieczeństwo – ciągnięcie sanek za samochodem raczej nie będzie najlepszym pomyłem. Można jednak skorzystać z ofert firm zajmujących się profesjonalną organizacją takich atrakcji. Wprawdzie trzeba będzie zaangażować pewne środki finansowe, ale tak spędzone chwile dzieci będą mile wspominać przez długi czas.