Taras to miejsce, w którym można spędzić wspólny czas z rodziną czy przyjaciółmi, odpocząć czy nawet pracować. Na atmosferę wpływa jednak to, w jaki sposób się urządzi przestrzeń.

Warto zapoznać się z najciekawszymi inspiracjami dotyczącymi aranżacji tarasu.

Aranżacja małego tarasu  – od czego zacząć?

Mały taras to dość duże wyzwanie jeśli chodzi o aranżację. Przestrzeń powinna być funkcjonalna i komfortowa. Nie może zabraknąć tam podstawowych mebli, roślin oraz dekoracji. Małe balkony i tarasy wymagają szczególnego podejścia. Trzeba wziąć pod uwagę ich wymagania oaz możliwości. Jeżeli przygotuje się dobrze przemyślany plan, można stworzyć naprawdę zachwycającą przestrzeń.

Jaka podłoga na małym tarasie?

Podstawową kwestią, o której trzeba pomyśleć urządzając taras jest wybór idealnej podłogi. Ważne jest to, aby pasowała ona do aranżacji domu, a także prezentowała się estetycznie. Podłoga na tarasie musi być także wystarczająco wytrzymała, ponieważ będzie ona narażona na działanie różnych czynników atmosferycznych.

Bardzo popularną propozycją są deski. Sprawdzą się one idealnie w każdym wypadku. Dostępne są także deski, które idealnie imitują naturalne drewno, a ponadto są bardzo odporne i trwałe. Nie ma także potrzeby przeprowadzania działań konserwacyjnych. Inną możliwością jest sztuczna trawa. Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach dostępne są produkty, które nie prezentują się kiczowato, a do złudzenia przypominają prawdziwą trawę. Są one w pełni odporne na działania czynników atmosferycznych i zachowują idealny wygląd przez cały rok.

Na małym tarasie można też zdecydować się na płytki czy kostkę brukować. Aby osiągnąć ciekawy efekt i optycznie powiększyć przestrzeń można się zdecydować na bardziej zróżnicowane nawierzchnie lub nawet różne poziomy.

Jaskółka i oświetlenie

Aranżacja małego tarasu musi być także wzbogacona o odpowiednie oświetlenie. Dobrze dobrane światło pozwoli stworzyć wyjątkowy nastrój, a także powiększyć przestrzeń.

Najlepiej sprawdzą się lampy solarne, które są ekologicznym rozwiązaniem. Posiadają one specjalne panele, które ładują się słońcem. Mały taras ma w sobie bardzo duży potencjał, aby go wydobyć można też wykorzystać różne lampiony i inne dodatki tego typu.

Meble na małym tarasie

Oczywiście najważniejszymi elementami, które muszą pojawić się na każdym tarasie są meble. Na małej przestrzeni nie zmieści się bogaty komplet wypoczynkowy, jednak i tak można ją urządzić w sposób komfortowy i atrakcyjny.

Przede wszystkim dobrze sprawdzą się meble składane. Na stałe na tarasie można umieścić kanapę wypoczynkową lub np. huśtawkę ogrodową oraz mały stolik, a kiedy przyjdzie taka potrzeba, rozłożyć dodatkowe krzesła. Na małym tarasie należy jednak zrezygnować z innych mebli, o których zakup można by się pokusić przy większej przestrzeni. Kupując zbyt dużą ilość elementów można bardzo łatwo zagracić taras.

Dekoracje jaskółki – to warto wiedzieć

Aby mały taras stanowił przytulną i atrakcyjną przestrzeń, nie można zapomnieć o dekoracjach. Ozdoby, które są dobrze dobrane nadają niepowtarzalnego charakteru. Dobrym rozwiązaniem może być specjalny dywan zewnętrzny. Dzięki niemu wystój tarasu będzie niepowtarzalny. Do wyboru są m.in. dywany z juty lub polipropylenu. Kolejnym ciekawym pomysłem są rośliny. Zarówno te wiszące jak i pnące są idealną propozycją na mały taras. Nie zajmują miejsca, a dodają stylu.

Na kanapie czy fotelu można ułożyć poduszki, które oprócz funkcji dekoracyjnej zwiększą także wygodę. Możliwości jest naprawdę wiele. Nawet z małego tarasu, można stworzyć wyjątkową, praktyczną i klimatyczną przestrzeń.