Wiele osób interesuje kwestia legalności gazu pieprzowego w Polsce. Jest to temat, z którym dobrze zapoznać się przed zakupem produktu.

Dlatego pojawia się coraz więcej pytań o to, czy posiadanie i używanie gazu jest legalne. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto poznać kilka istotnych kwestii dotyczących używania gazu.

Gaz pieprzowy – co to jest i do czego służy?

Gaz pieprzowy jest ręcznym miotaczem gazu, używanym w celu obrony przed agresywnym napastnikiem bądź zwierzęciem. Zawiera on substancję czynną nazywaną kapsaicyną, o stężeniu do 15 %. Kapsaicyna jest alkaloidem, który występuje w ostrych paprykach, dzięki czemu mają one pikantny smak. Stężenie tej substancji podaje się w skali Scoville’a. Określa ona, w jakim stopniu należy rozcieńczyć kapsaicynę, aby skóra nie piekła.

Legalność gazu pieprzowego

Posiadanie i używanie gazu pieprzowego reguluje Ustawa o broni i amunicji. Jasno określa, że czynności związane z użyciem i posiadaniem gazu jest w pełni legalne, co więcej nie trzeba spełniać dodatkowych wymagań, jak na przykład nabycie pozwolenia. Do zakupu środka służącego do samoobrony potrzebny jest jedynie dowód osobisty, który jest potwierdzeniem pełnoletności. Przy czym warto pamiętać, że dotyczy to ręcznego miotacza gazu. Natomiast do tej kategorii nie zalicza się broni gazowej, która wymaga odpowiedniego zezwolenia.

Kiedy można użyć gazu pieprzowego?

Gazu pieprzowego należy używać tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia bądź mienia. Można używać go zarówno w stosunku do ludzi, jak i do agresywnych zwierząt. Przy czym warto mieć na uwadze, że gaz przeznaczony przeciwko zwierzęciu różni się stężeniem kapsaicyny. Jest ono mniejsze, niż gaz używany wobec człowieka. Dlatego przy zakupie należy brać ten fakt pod uwagę.

Nosząc ze sobą gaz, najlepiej trzymać go w łatwo dostępnym miejscu. Torebka czy plecak nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w sytuacji zagrożenia może nie wystarczyć czasu, by znaleźć produkt wśród innych rzeczy i wyjąć go na czas.

Jak używać gazu pieprzowego?

Pierwszym istotnym krokiem do właściwego wykorzystania gazu pieprzowego jest zapoznanie się z jego instrukcją obsługi, które jest na opakowaniu. Powinny tam zawierać się określone informacje takie, jak ilość kapsaicyny, zasięg użycia, ilość strzałów czy środki ostrożności, których należy przestrzegać. Dobrze jest też użyć gazu w bezpiecznym miejscu, jeśli jest to pierwszy nabyty środek tego typu. Dzięki temu można przećwiczyć stosowanie produktu. Oddawać strzały można pod każdym kątem i w każdym położeniu, ponieważ pojemniki mają technologię crossfire.

Zagrożenie? Wykorzystaj gaz!

W momencie podejrzenia, że może dojść do ataku, warto chwycić po gaz. Jednak należy pamiętać, żeby nie obnosić się z jego posiadaniem przed napastnikiem. A także nie informować o swoich zamiarach. Może to przynieść odwrotny efekt do zamierzonego i zamiast odstraszyć, może tylko sprowokować i nasilić agresję ze strony osoby atakującej. Ponadto agresor może uniknąć strzału, a także wytrącić gaz z ręki. Najlepiej działać z zaskoczenia.

W momencie wyjęcia gazu należy bez wahania go użyć. Jest to kluczowy moment i jeśli nie zostanie wykorzystany, to przeciwnik ma szansę go odebrać. Przede wszystkim warto zachować dystans, a nawet próbować go zwiększyć, poprzez trzymanie wolnej ręki przed sobą, która wyznacza właściwą odległość. Taka postawa może się przydać również w momencie, gdy odpryski gazu lecą w stronę twarzy.

Po użyciu gazu pieprzowego trzeba jak najszybciej udać się w miejsce bezpieczne i stamtąd zadzwonić na policję. Zdając relację, warto podać jak najwięcej szczegółów, które zapadły w pamięć. Ważne jest opisanie, jak ubrany był napastnik, jak wyglądał i czy posiadał jakieś szczególne znaki, na przykład tatuaż, blizna, biżuteria, itp.

Gaz na zwierzęta – co warto wiedzieć?

W przypadku gazu przeznaczonego do użytku przeciw agresywnym zwierzętom trzeba pamiętać, że wysokie stężenie kapsaicyny jest dla nich bardzo niebezpieczne. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w preparaty o mniejszym stężeniu. Są nimi specjalne gazy i odstraszacze ultradźwiękowe. Te, których używa się przeciwko ludziom, mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych u zwierząt. Mogą doprowadzić do utraty smaku, węchu czy nawet wzroku.

Gaz pieprzowy jest legalnym preparatem przeznaczonym wyłącznie do obrony własnej lub bliskich. Można go używać jedynie w sytuacjach zagrażających zdrowiu czy życiu. Należy przestrzegać zaleceń dołączonych do produktu, żeby obrona była skuteczna. Przy zakupie trzeba pamiętać o tym, żeby posiadać ze sobą dowód osobisty, o który upomni się sprzedawca.