Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że mają do czynienia z niedoborem magnezu w swoim organizmie. Chyba można powiedzieć śmiało, że zdecydowana większość społeczeństwa ma z tym problem.

Warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o suplementacji. Aczkolwiek, należy robić to z uwagą, aby nie zaszkodzić sobie samemu.

Niedobory magnezu

Kiedy brać magnez? Najprostsza odpowiedź – jeżeli ma się do czynienia z niedoborem tego pierwiastka. Ale skąd mam wiedzieć, że tak faktycznie jest – pytanie, które zadawać sobie może duża ilość populacji. Warto więc wymienić sytuacje, które powodują występowanie niedoboru magnezu:

  • nadczynność tarczycy i przytarczycy,
  • choroby nerek, w tym chociażby kwasica cewek nerwowych i kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • zaburzenia żołądkowe jelitowe, jakie mogą objawiać się przez wymioty, przewlekłą biegunkę, czy też zespół złego wchłaniania,
  • niewłaściwa dieta, gdzie obecna jest zbyt duża ilość takich składników, jak np. fityniany,
  • stosowanie leków moczopędnych, katecholaminów, przeciwciał przeciw EGF, amfoterycyny B, itd.,
  • nadużywanie alkoholu.

Wśród takich popularnych objawów, jakie mogą dać do myślenia wymienia się:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • zawroty głowy,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • bolesne skurcze mięśni,
  • nadciśnienie,
  • nadpobudliwość nerwowa,
  • częste migreny,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji.

Dla kogo jest magnez?

Chyba śmiało można powiedzieć, że praktycznie dla każdej osoby, która w sposób rozsądny podchodzi do swojego zdrowia. Jeżeli ktoś nie jest pewny tego, czy ma niedobory tego pierwiastka, to może udać się na badanie. Warto poprosić o zmierzenie poziomu magnezu we krwi.

Jeżeli wynik jest poniżej 0,54mol/l, to czas na to, aby zadbać o suplementację. Osoby, które otrzymają taki wynik poniżej, cierpią na hipomagnezje. Nieleczona, może doprowadzić do poważniejszych skutków ubocznych. Dlatego też nie ma się co zbyt długo zastanawiać.

Czy magnez można przedawkować?

Czy magnez można brać bez przerwy? Tak, jak najbardziej. Chociaż, jeżeli ktoś bierze systematycznie tego typu tabletki, czy też suplementuje się w inny sposób, powinien za jakiś czas powtórzyć badania. Tak, aby sprawdzić, czy jego wyniki się poprawiają. Jeżeli tak, to można pomyśleć o odstawieniu. Chociaż, ponownie może dojść do spadku poziomu tego pierwiastka, dlatego warto kontynuować branie takich suplementów. Czy magnez szkodzi na żołądek? Nie. Jeżeli wszystko zażywane jest zgodnie z instrukcją obsługi, jaka zawsze dołączona jest do tabletek, nie ma takiej opcji.

Chociaż warto dodać, że wszystko i tak powinno odbywać się pod nieustanna kontrolą lekarza. W szczególności, jeżeli ktoś ma na co dzień do czynienia z przewlekłymi chorobami. Może się bowiem okazać, że niedobór magnezu spowodowany jest przez specyfik, który ktoś bierze regularnie (o czym było wspomniane już wyżej).

Dobry suplement z magnezem

Przeglądając oferty aptek, jak również sklepów drogeryjnych, gdzie suplementy z magnezem są dostępne, ciężko podjąć finalną decyzję odnośnie tego, który specyfik będzie najlepszy. Ponieważ jest tego naprawdę dużo. O poradę można zapytać własnego lekarza.

Można jednak decyzję podjąć samodzielne. Do wyboru będą produkty organiczne i nieorganiczne. Czym się one różnią? Chociażby składem. W skład suplementów organicznych wchodzą cytrynian, jabłczan, mleczan, wodoroasparaginian, asparagninian, jak również wodocytrynian. Nieorganiczne suplementy to siarczan, węglan, azotan, chlorek. Naukowcy, po wykonaniu niezbędnych badań stwierdzili, że najlepszym wyborem będą suplementy organiczne, które są zdecydowanie łatwiej przyswajalne przez organizm.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy w tabletkach znajduje się witamina B6. Dlaczego jej obecność jest tak ważna? Ponieważ to ona jest w stanie przyspieszyć cały proces wchłaniania przez układ pokarmowy. B6 odpowiedzialna jest również za przetransportowanie jonów magnezu do poszczególnych komórek docelowych.

Warto więc zadbać o siebie. W szczególności, jeżeli ktoś zauważył, że jego zdrowie ostatnio pozostawia wiele do życzenia. Regularna suplementacja to klucz do sukcesu. Do lepszego samopoczucia. Należy od czasu do czasu wykonywać kontrolne badania – raz na rok lub przynajmniej na pół roku. Tym bardziej, jeżeli ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że w jego rodzinie dochodziło do poważnych zachorowań. Dzięki temu każda osoba będzie mogła cieszyć się dobrym zdrowiem i dobrą kondycją fizyczną.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać