We współczesnym świecie jesteśmy wprost bombardowania informacjami. Większości z nas 99% informacji, które docierają do nas każdego dnia jest w zasadzie zbędnych. Zupełnie inaczej jednak sprawa ma się z biznesem. Aby móc rywalizować na rynku z konkurencją, współczesne firmy muszą korzystać z wszelkich możliwych do zdobycia danych by możliwie jak najlepiej splanować strategię biznesową. Konieczne jest zatem właściwe gromadzenie i analiza danych z rynku. Ponieważ pojawiło się zapotrzebowanie na takie usługi, szybko pojawili się specjaliści potrafiący je świadczyć. Specjalistami takimi są osoby wykonujące zawód data scientist. Według wielu badań i zestawień jest to jeden za najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy.

Więcej niż analiza danych

Data scientist w swojej pracy zajmu się analizą danych. W ramach codziennych zadań musi także umieć dane modelować i we właściwy sposób interpretować. Aby móc skutecznie pracować jak data scientist konieczne są spore umiejętności techniczne. Należy do nich chociażby wiedza z matematyki wyższej i statystyki, ale także umiejętność programowania. Coraz częściej jednak zadania stawiane przed data scientist nie ograniczają się jedynie do analizy danych. Rozwój technologii pozwala wykorzystać dane w znacznie szerszym zakresie. Tworzenie zaawansowanych modeli predykcyjnych i wykorzystanie ich w biznesie jest coraz częstszą praktyką.

Zawód przyszłości

Zawód data scientist uważany jest za zawód przyszłości. Ciężko przejść obojętnie obok licznych zalet jakie ze sobą niesie. Po pierwsze, tak jak większość stanowisk związanych z branżą IT pozwala osiągnąć bardzo dobre zarobki. Pensje wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie nie są rzadkością wśród wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Dużą zaletą jest także rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Przez następne kilka dekad z pewności nie będą oni narzekać na brak pracy. Kolejnym atutem jest możliwość wykonywania tej pracy zdalnie. Planując karierę zawodową warto wziąć stanowisko data scientist pod uwagę.