Ministerstwo Finansów poinformowało w ostatni poniedziałek, że po upływie pierwszych pięciu miesięcy roku 2024 deficyt budżetu państwa osiągnął wartość 53,1 mld zł. Według danych ministerstwa, stanowi to 28,9% całorocznego planu. Przychody budżetowe po pięciu miesiącach przekroczyły sumę 261 mld zł, natomiast wydatki zanotowane do końca maja wyniosły nieco ponad 314 mld zł.

W poniedziałkowym raporcie Ministerstwo Finansów podało także, że do końca maja wpływy z podatków do budżetu państwa wyniosły 236,1 mld zł. Z tych kwot, wpływy z VAT osiągnęły wartość 122,1 mld zł, co jest o ok. 19,5 mld zł (czyli o 19%) więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – styczeń-maj 2023.

Jak czytamy w komunikacie MF: „W maju 2024 r. dochody z VAT były wyższe o około 21,9% w porównaniu do maja 2023 r.”. Wynika to z poprawy dynamiki nominalnej produkcji przemysłowej. W kwietniu, wykonanie VAT było słabsze w porównaniu do poprzedniego roku, co było spowodowane jednorazowymi czynnikami, które miały miejsce w 2023 r.

Podkreślenia wymaga fakt, że choć w kwietniu dynamika produkcji przemysłowej była nadal ujemna (1,3% w skali roku), to jednak sytuacja znacząco poprawiła się w porównaniu do marca, kiedy to wartość produkcji przemysłowej spadła aż o 14,6%. Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że wielkość produkcji przemysłowej wpływa na sytuację podatników i w krótkoterminowym okresie determinuje wysokość dochodów z VAT i CIT.