Depresja jest uznawana za chorobę cywilizacyjną XXI. Co roku dotyka wielu osób na całym świecie. Dwa razy częściej problem z depresją mają kobiety. Niestety przez dużą część społeczeństwa jest bagatelizowana i nieuznawana za chorobę. Od pewnego czasu w mediach prowadzone są kampanie dotyczące samej choroby, jej objawów oraz sposobów radzenia sobie z nią. Nawet jeśli ta choroba nas nie dotyczy, warto wiedzieć jakie daje objawy. Dzięki temu może uda nam się rozpoznać depresję u bliskich nam osób, zanim będzie za późno.

Objawy depresji

Podstawowym objawem depresji jest utrata radości z życia. Nagle przestają sprawiać nam przyjemność rzeczy, z których dawniej się cieszyliśmy. Czasem idzie to w parze z wybuchami negatywnych emocji, nadmierną płaczliwością i poczuciem, że wszystko jest pozbawione sensu. Kolejnym objawem depresji jest brak chęci na cokolwiek. Osoby cierpiące na depresję mogłyby cały dzień spędzić w łóżku, nie robiąc absolutnie nic. Jednak również po takim dniu są bardzo zmęczone. Cechą charakterystyczną depresji są również czarne myśli. Dodatkowo osoby z depresją mogą cierpieć na zaburzenia snu. Często zdarzają się im też problemy z koncentracją i pamięcią. Depresja idzie również w parze z zaburzeniami łaknienia i brakiem apetytu. U osób cierpiących na depresję może wystąpić także spadek libido oraz dobowe wahania samopoczucia.

Nie wstydź się prosić o pomoc

Jeśli masz podejrzenia, że możesz cierpieć na depresję, absolutnie nie wstydź się prosić o pomoc. Bardzo możliwe, że sam sobie z tym nie poradzisz. Im szybciej powiesz o tym swoim bliskim i udasz się do specjalisty tym większa nadzieja na wyjście z choroby. Od czego zacząć? Przede wszystkim od rozmowy z kimś komu ufasz. Zrzucenie z siebie ciężaru, który na Tobie ciąży będzie ogromną ulgą. Jednak pamiętaj, że na rozmowie z bliskim nie powinieneś zaprzestać. Konieczna będzie wizyta u psychoterapeuty, który postawi diagnozę i pokieruje dalszym leczeniem. Możliwe, że będzie trzeba wprowadzić farmakoterapię. Możliwe, że wystarczy sama psychoterapia. Jednak o tym zdecyduje specjalista. Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, że depresja nie jest powodem do wstydu.