Niemal każda z osób, która przynajmniej w pewnym stopniu stara się dbać o swoje zdrowie słyszała o diecie dr Dąbrowskiej. Jest to tak zwany post leczniczy, który ma pomóc organizmowi w walce z wieloma chorobami. Niektórzy traktują go po prostu jako metodę na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak należy pamiętać o tym, że jeśli jest ona stosowana w sposób niewłaściwy może przyczynić się do problemów zdrowotnych. Zwróćmy więc uwagę w jaki sposób wspomniana dieta wpływa na organizm oraz jakie są mechanizmy jej działania.

Dieta dr Dąbrowskiej – co to takiego

Chociaż samo słowo dieta kojarzy się wielu z nas właśnie z pozbyciem się niechcianych kilogramów, to jednak nie zawsze słowo to oznacza to samo. W wielu przypadkach dieta to po prostu określony sposób odżywania się, który ma na calu poprawę naszego zdrowia. Właśnie tak jest w przypadku diety Dąbrowskiej. Chociaż daje ona rezultat w postaci chudnięcia, to jest on tylko efektem ubocznym. Głównym celem tej diety, nazywanej postem leczniczym, jest właśnie wyleczenie organizmu z chorób, z jakimi się on boryka. Poza tym, dieta ma działanie profilaktyczne i wzmacniające organizm, dzięki czemu jej stosowanie może mieć dobroczynny wpływ na ogólny stan naszego organizmu.

Post Dąbrowskiej

Post Dąbrowskiej – mechanizmy działania

Decydując się na skorzystanie z jakiejkolwiek diety, należy dowiedzieć się na jakich zasadach jest ona oparta. Jeżeli nie będziemy tego wiedzieć, możemy popełnić wiele błędów, wynikających właśnie z braku informacji na temat danej metody. W przypadku diety Dąbrowskiej mechanizmy te są powszechnie znane i szeroko opisywane zarówno przez samą doktor Dąbrowską, jak i przez wiele innych źródeł. Główne założenie opiera się na badaniach prowadzonych przez japońskiego uczonego Yoshinori Ohsumi, który otrzymał nagrodę Nobla za odkrycie i opisanie mechanizmów autofagii. Okazuje się, że to właśnie na tych mechanizmach opiera się dieta Dąbrowskiej. Co ciekawe, jeszcze przed ich odkryciem, dieta dawała dobre rezultaty, jednak nie miała solidnego oparcia w nauce. Obecnie jest zupełnie inaczej, a badania profesora Yoshinori Ohsumi wniosły do świata nauki wiele drogocennej wiedzy.

Autofagia – podstawa diety doktor Dąbrowskiej

Aby zrozumieć mechanizmy działania diety Dąbrowskiej, musimy przyjrzeć się nieco bliżej zjawisku autofagii, na której się one opierają. Sama słowo autofagia pochodzi z języka greckiego i oznacza samozjadanie („auto” – samo, „phagein” – jeść). Zjawisko to polega na tym, że przy dostarczeniu do organizmu jedynie wybranych pokarmów, walczy on sam ze złogami, które się w nim znajdują. To właśnie na tym etapie następuje samozjadanie, przy czym rozpoczyna się ono właśnie od niechcianych i niepożądanych w organizmie złogów, a także od tkanki tłuszczowej (stąd też dieta jest dość często stosowana przez osoby, które chcą szybko schudnąć). Niepożądane złogi to na przykład komórki rakowe, guzy, kamienie nerkowe, czy żółciowe orz wiele innych.

Założenia diety warzywnej

Aby wprowadzić organizm w stan autofagii należy ściśle trzymać się określonych wytycznych. W przypadku diety Dąbrowskiej jest to spożywanie jedynie wybranych warzyw i owoców, które nie mogą przekroczyć 800 kalorii dziennie. Chociaż wydaje się to niewielką ilością, to jednak możemy zjeść naprawdę sporo dużych osiłków złożonych jedynie z takich składników. Z diety należy wykluczyć wszelkie tłuszcze i węglowodany, nawet te zdrowe, takie jak oliwa z oliwek, czy orzechy. Należy przy tym pamiętać, że dieta Dąbrowskiej może być stosowana przez okres maksymalnie 6 tygodni, przy czym nie każdy organizm jest w stanie wytrzymać tak długie pozbawienie go wspomnianych węglowodanów, czy tłuszczy. Długość diety warto więc ustalać samodzielnie w zależności od reakcji organizmu.

Dieta dr Dąbrowskiej

Co jeść na diecie Dąbrowskiej

Produkty dozwolone na diecie Dąbrowskiej stanowią sporą grupę warzyw oraz kilka owoców. Będąc na diecie możemy przygotowywać posiłki z warzyw niskoskrobiowych. Należy więc wykluczyć chociażby ziemniaki. Dozwolone są natomiast inne warzywa korzeniowe, takie jak marchew, czy buraki. Poza tym, do diety warto włączyć warzywa kapustne, psiankowate, cebulowe, liściaste, czy dyniowate, chociaż występują tutaj pewne wyjątki. Jeśli chodzi o owoce na diecie dozwolone są cytryny, grejpfruty oraz jabłka w niewielkich ilościach. Poza tym, można spożywać niektóre owoce sezonowe, również w bardzo niewielkich ilościach. Najlepiej, aby podstawę postu Dąbrowskiej stanowiły surowe warzywa i owoce, na przykład w postaci surówek lub soków, jednak warto do niej włączyć również potrawy gotowane. Jest to ważne szczególnie przez pierwsze dni diety, kiedy organizm może źle reagować na jedzenie jedynie surowych warzyw.

Dieta doktor Dąbrowskiej – przeciwwskazania

Największym przeciwwskazaniem do stosowania postu Dąbrowskiej jest negatywne nastawienie i niechęć do jego rozpoczęcia. Poza tym, warto zastanowić się nad zasadnością wprowadzenia diety w przypadku depresji, czy innych problemów o podobnej naturze. Kobiety w ciąży powinny skonsultować możliwość rozpoczęcia diety Dąbrowskiej z lekarzem, zazwyczaj jednak nie jest ona wskazana w tym okresie. Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby o ciężkim przebiegu. Jeżeli borykamy się z jednym z tych problemów, warto przed rozpoczęciem diety zasięgnąć porady lekarza.