We wrześniu może dojść do osobistego spotkania Władymira Putina z przywódcą Chin Xi Jimpingiem. Jak podał w piątek 19 sierpnia dziennik „Wall Street Journal” obaj prezydenci prawdopodobnie wezmą udział i spotkają się w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy SzOW, który w połowie września odbędzie się w Samarkandzie w Uzbekistanie. Jeśli dojdzie ono finalnie do skutku byłby to pierwszy od stycznia 2020 wyjazd zagraniczny przywódcy Chin, kiedy jego dalsze plany pokrzyżował wybuch pandemii covid.

Decyzję o osobistym uczestnictwie Xi Jimpinga w zapowiadanym szczycie podjęto po tym jak przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przybyła niedawno z wizytą na Tajwan, który Chińska Republika Ludowa uważa za integralną część swojego kraju. Pekin postrzega tą wizytę jako przejaw narastającej zachodniej presji.

Dziennik wskazał, że Xi Jimping podczas akcji w Uzbekistanie ma przeprowadzić rozmowy w przywódcami takich krajów jak Indie, Pakistan oraz Turcja. W miniony piątek doradca prezydenta Indonezji Andi Widjajanto wydał komunikat, że Xi Jimping oraz Władymir Putin wspólnie wezmą udział w planowanym szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. „Wall Street Journal” dodał, że wcześniejsze spotkanie obu liderów w Samarkandzie, jeszcze przed rozmowami z prezydentem USA Joe Bidenem na forum G20, mogłoby być dobitnym przejawem i dowodem na „silne więzi” łączące Moskwę z Pekinem.

Szczyt w Samarkandzie może być dla chińskiego prezydenta tez szansą na poczynienie znacznego postępu w napiętych relacjach z Indiami. Oba kraje mają bowiem liczne sporne odcinki granicy biegnącej przez Himalaje.

Szanghajska Organizacja Współpracy powstała w 2001 roku jako wspólna inicjatywa Chin, Rosji, Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu, a w 2017 roku do grupy tej dołączyły Indie i Pakistan. W organizacji status obserwatora posiadają w chwili obecnej Białoruś, Mongolia, Afganistan i Iran. Ten ostatni prawdopodobnie jeszcze w tym roku zyska status pełnoprawnego członka tej grupy.