Znamy wyniki losowania grup eliminacyjnych Euro 2024. Turniej finałowy odbędzie się w dniach 14 czerwca – 14 lipca 2024 w Niemczech. Znając już naszych grupowych rywali, możemy stwierdzić, że awans jest niemal pewny. Losowanie ułożyło się optymistycznie dla Biało-Czerwonych. Dzięki wynikom, które gwarantowały naszej drużynie rozstawienie w losowaniu, można się było spodziewać tego, że trafią na teoretycznie słabszych od siebie rywali. Tak też się stało.

Reprezentacja Polski trafiła ostatecznie do grupy E – wraz z Albanią, Czechami, Mołdawią i Wyspami Owczymi. Wszystkie zespoły są w zasięgu Polaków. Co prawda historia rozgrywek piłkarskich pokazuje, że należy liczyć się z niespodziankami, jednak wydaje się, że brak kwalifikacji byłby tym razem naprawdę dużym zaskoczeniem.

W eliminacjach do europejskiego czempionatu w piłce nożnej wystąpią 53 drużyny. W turnieju kwalifikacyjnym zabraknie Niemiec (jako gospodarz turnieju mają zapewniony udział w Euro 2024) oraz Rosji, która została wykluczona z imprez organizowanych przez UEFA – w związku z wywołaniem wojny na Ukrainie.

W ramach dzisiejszego losowania drużyny zostały przydzielone łącznie do dziesięciu grup. W siedmiu z nich mecze między sobą rozegra pięć zespołów, w trzech – sześć drużyn.

Losowanie i polityka

Losowanie miało swoją specyfikę. Procedury nie „ominęły” kwestie polityczne. Mowa tu nie tylko o Rosji, ale również o innych państwach, które z powodu napiętych relacji nie powinny spotkać się ze sobą. Mecze mogłyby wywołać negatywne emocje.

Konieczna była zatem taka organizacja losowania, która wyeliminowałaby możliwość „dostania” się do jednej grupy takich krajów jak skonfliktowane ze sobą od lat Armenia i Azerbejdżan, czy też Ukraina i Białoruś, która w konflikcie rosyjsko-ukraińskim mniej lub bardziej wyraźnie sprzyja polityce Kremla.

Niedzielne losowanie, mimo, że niezwiązane z polityką, pokazało skalę problemów w Europie. Wystarczy przypomnieć, że musiano zadbać również o to, żeby w eliminacjach nie zagrały przeciwko sobie również Serbia z Kosowem, a nawet Hiszpania z Gibraltarem.

Do Euro 2024 zakwalifikują się liderzy i wiceliderzy grup. O pozostałe trzy miejsca w tabeli turnieju głównego zawalczą uczestnicy spotkań barażowych, które zostaną rozegrane w ramach Ligi Narodów.

Wyniki losowania grup eliminacji Euro 2024

Grupa A: Hiszpania, Szkocja, Norwegia, Gruzja oraz Cypr

Grupa B: Holandia, Francja, Irlandia, Grecja i Gibraltar

Grupa C: Włochy, Anglia, Ukraina, Macedonia Północna, Malta

Grupa D: Chorwacja, Walia, Armenia, Turcja i Łotwa

Grupa E: Polska, Czechy, Albania, Wyspy Owcze, Mołdawia

Grupa F: Belgia, Austria, Szwecja, Azerbejdżan oraz Estonia

Grupa G: Węgry, Serbia, Czarnogóra, Bułgaria, Litwa

Grupa H: Dania, Finlandia, Słowenia, Kazachstan, Irlandia Północna, San Marino

Grupa I: Szwajcaria, Izrael, Rumunia, Kosowo, Białoruś i Andora

Grupa J: Portugalia, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Luksemburg, Słowacja, Liechtenstein

Już wstępna analiza głosowania wskazuje na to, że największym zainteresowaniem fanów futbolu będą się cieszyły mecze Grupy C, którą z pewnością można wytypować jako tzw. „grupę śmierci”.

Pierwsze mecze eliminacji do Euro 2024 odbędą się w marcu przyszłego roku. Zakończenie rozgrywek zaplanowano na listopad 2023 r.