3 marca, w krakowskim Teatrze Łaźnia, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród kulturalnych O!Lśnienia 2023. Przez dokładnie trzy tygodnie internauci mogli głosować na swoich faworytów w aż siedmiu różnych kategoriach. Inicjatorką plebiscytu jest Katarzyna Janowska. To właśnie ona, z innymi osobami prężnie działającymi w sferze kultury wybierali nominowanych do poszczególnych kategorii. Jednak ostateczny głos należał do internautów. Prezentujemy Wam pełną listę zwycięzców plebiscytu.

W jakich kategoriach były przyznawane nagrody?

W tym roku, na specjalnej stronie internetowej, internauci mogli głosować na nominowanych w siedmiu kategoriach. Głosy można było oddawać przez 3 tygodnie na wybrane osoby w kategoriach: film, literatura, sztuki wizualne, muzyka popularna, muzyka klasyczna, opera i jazz, teatr, a także serial. Wśród nominowanych znalazły się osoby, które znacząco wpłynęły ostatnio na rozwój kultury i sztuki w Polsce. Nagroda główna O!Lśnienie 2023 to nie tylko statuetka, ale także czek na 30 tysięcy złotych. W tym roku nagrodę, a także największą ilość głosów internautów, otrzymali Agnieszka Żulewska oraz Jan Holoubek, nagrodzeni w kategorii serial. Wybrano także Ambasadora Kultury, którym został Jerzy Skolimowski. W jego imieniu nagrodę odebrała Sandra Drzymalska.

Nagrodzeni statuetkami

W kategorii film nagrodę otrzymał reżyser Paweł Łoziński. Nagrodzono go za film „Film balkonowy”. To niezwykle ciekawa produkcja, nakręcona z perspektywy jednego balkonu. Uznano go za bardzo ciekawy i eksperymentalny film dokumentalny. Następnie wręczono nagrodę w kategorii literatura. Tutaj triumfatorem okazał się Patryk Pufeski, za książkę „Pawilon małych ssaków”. W kategorii sztuki wizualne, równych sobie nie miał Wojciech Zmorzyński. W kategorii serial doceniono dwie osoby. Nagrodę otrzymali Agnieszka Żulowska oraz Jan Holoubek. Zostali nagrodzeni za głośny ostatnimi czasy serial „Wielka Woda” opowiadający o powodzi we Wrocławiu. W kategorii muzyka klasyczna, jazz, opera nagrodę otrzymał Marek Napiórkowski. Doceniono także jego płytę „String Theory”. W kategorii teatr nagroda powędrowała do Katarzyny Szyngiery. Na to wyróżnienie zasłużyła sobie wyreżyserowaniem musicalu „1989”. Natomiast w kategorii muzyka popularna równych sobie nie mieli Monika Brodka i 1988 z płytą „Sadza”.