Otwarte okno, niedomknięte drzwi, wystarczy chwila nieuwagi, żeby Twój koci przyjaciel poczuł zew natury i uciekł. Niestety poszukiwania zaginionego kota to nie lada wyzwanie. Koty domowe, kiedy znajdą się na otwartej przestrzeni, bardzo często odchodzą od domu i nie potrafią samodzielnie do niego wrócić. Dlatego my, jako odpowiedzialni właściciele, powinniśmy wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji. W tym artykule podpowiemy Wam, jak szukać zagubionego mruczka.

Co zrobić zaraz po zaginięciu?

Kiedy zorientujemy się, że nasz koci przyjaciel zaginął, przede wszystkim powinniśmy zachować zimną krew. Nie będzie to łatwe, ale panika i chaotyczne działania na pewno w niczym nam nie pomogą. Ważne jest, żeby poszukiwania zacząć jak najszybciej, zanim jeszcze nasz pupil oddali się od domu. Przede wszystkim powinniśmy rozejrzeć się po najbliższej okolicy. Wyjść z domu, obejść wszelkie potencjalne, kocie kryjówki cały czas nawołując. Być może, kiedy pupil usłyszy znajomy głos, wyjdzie z ukrycia. Warto sprawdzić na przykład piwnicę w bloku, przestrzeń pod samochodami na parkingach i wszystkie okoliczne krzaki. Pytajmy też sąsiadów, czy przypadkiem nie widzieli naszej zguby. Ważne jest, żeby zostawić im namiar na siebie i poprosić, żeby również rozglądali się po okolicy. Być może któryś z nich, w najbliższym czasie zauważy naszego przyjaciela i nas o tym szybko powiadomi. Absolutnie nie powinniśmy się poddawać i zawieszać poszukiwań, nawet jeśli kot nie znajdzie się po dłuższym czasie.

Co powinniśmy zrobić w następnych dniach?

Jeśli nie znaleźliśmy kota w ciągu kilkunastu godzin od jego zaginięcia, nadal nie możemy się załamywać. Koniecznie powinniśmy wydrukować papierowe ogłoszenia i rozwiesić je w okolicy. Dobrym miejscem na umieszczenie takich ogłoszeń będzie na przykład pobliski sklep, przystanki autobusowe i okoliczne zabudowania. W ogłoszeniu powinno się znaleźć zdjęcie zagubionego kota, jego rysopis i wszystkie znaki szczególne, a także namiar na nas. Po zaginięciu kota musimy być stale pod telefonem. Jeśli planujemy wręczyć nagrodę za znalezienie mruczka, warto wspomnieć o tym w ogłoszeniu. Następnie warto przejrzeć wszystkie grupy w mediach społecznościowych, dotyczące zaginionych zwierząt w naszej okolicy. Tam też dobrze jest wrzucić ogłoszenie. Zwiększamy w ten sposób szansę na to, że ktoś się do nas odezwie. Możemy wystawić przed domem miseczki z jedzeniem lub ulubionymi przysmakami, a także kocią kuwetę lub posłanko. Warto jest również powiadomić okoliczne fundacje i schroniska. Duże znaczenie mogą mieć również pory, w których poszukujemy kota. Najłatwiej będzie go wywabić z ukrycia o świcie i po zmierzchu.