Żeby móc odpowiednio dobrać kosmetyki do pielęgnacji włosów, musimy znać ich potrzeby. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jaką porowatość mają nasze kosmyki. Porowatość włosów określa stopień odchylenia łusek włosowych i podpowiada nam w jakim stopniu nasze włosy wchłaniają wilgoć i substancje odżywcze. Warto wiedzieć, że różna porowatość włosów wymaga różnej pielęgnacji i substancji aktywnych. W tym artykule dowiecie się, w jaki sposób określić porowatość włosów oraz jak dobrać do nich odpowiednie produkty kosmetyczne.

Typy porowatości włosów i ich potrzeby

Włosy o niskiej porowatości charakteryzują się trudnością w pochłanianiu substancji odżywczych i wilgoci. Są to zazwyczaj włosy grube i mocne, które mają tendencję do szybkiego przetłuszczania się. Wymagają delikatnej pielęgnacji, ponieważ zbyt ciężkie lub bogate produkty mogą spowodować przetłuszczanie się i utrudnić wchłanianie składników odżywczych. Potrzebują lekkich olejków i balsamów, które pomogą zapobiec ich przesuszeniu. Włosy o średniej porowatości mają zdolność do utrzymywania wilgoci i substancji odżywczych. Są to zazwyczaj włosy łatwe do stylizacji, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Włosy o wysokiej porowatości charakteryzują się zdolnością do szybkiego pochłaniania wilgoci i substancji odżywczych, ale jednocześnie szybko tracą je, co prowadzi do ich przesuszenia i łamliwości. Wymagają intensywnej pielęgnacji i nawilżenia, a także ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce czy wiatr.

Sposoby na określenie porowatości włosów

Istnieje kilka sprawdzonych i łatwych metod określania porowatości włosów. Najprostszą z nich jest tak zwany test pływający. Do jego wykonania będziemy potrzebować niewielkiego naczynia z wodą, a także przynajmniej jednego włosa. Polecamy go jednak nie wyrywać, a wziąć ze szczotki po codziennym rozczesywaniu kosmyków. Nalewamy wodę do naczynia, a następnie wkładamy do niej włos. Włosy, które szybko opadają na dno, są zwykle niskoporowate, podczas gdy te, które unoszą się na powierzchni, są wysokoporowate. Włosy o średniej porowatości opadną powoli na dno. Możemy zastosować również test wytrzymałości. W tym teście należy wziąć pojedynczy włos i delikatnie pociągnąć go między palcami. Włosy, które są trudne do przerwania, zwykle są niskoporowate, podczas gdy te, które łatwo się łamią, są wysokoporowate. Włosy o średniej porowatości są zazwyczaj mocne, ale nie za bardzo. Gdy znamy już porowatość naszych włosów, z łatwością dobierzemy odpowiednią pielęgnację.