Monitor Samsung Odyssey Neo G9 to gigant wśród sprzętów tego typu. Jego 57-calowy ekran z formatem 32:9 i rozdzielczością 7680 × 2160 pikseli robi wrażenie. Dodatkowo, posiada częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz. Jest tak zaawansowany technologicznie, że nawet karta graficzna GeForce RTX 4090 nie jest w stanie go obsłużyć. Z drugiej strony, karty AMD Radeon nie wykazują podobnych trudności. Skąd taka różnica?

Niestety, odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi NVIDIA. Jej karty graficzne GeForce RTX 40 wciąż korzystają z przestarzałych już portów DisplayPort 1.4a. Właśnie ten starszy standard staje się przeszkodą dla monitora Samsung Odyssey Neo G9, który jest wyposażony w nowocześniejszą wersję złącza, czyli 2.1. W rezultacie właściciele kart RTX 40, w tym także flagowych modeli RTX 4090, muszą zmierzyć się z ograniczeniem częstotliwości odświeżania do poziomu 120 Hz, mimo że monitor oferuje możliwość pracy przy 240 Hz.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku kart AMD Radeon RX 7000. W ich przypadku nie ma problemu z obsługą monitora Samsung Odyssey Neo G9, ponieważ producent zdecydował się na zastosowanie nowocześniejszych złączy DisplayPort 2.1. Dlatego, mimo iż nie istnieje model Radeon o mocy porównywalnej do GeForce RTX 4090, to właśnie karty AMD radzą sobie lepiej z obsługą tego zaawansowanego technologicznie monitora.