Giorgia Meloni, liderka konserwatywnej partii Bracia Włosi, która wraz z koalicjantami wygrała wybory parlamentarne we Włoszech złożyła deklarację gotowości do stworzenia nowego rządu w tym kraju.

Deklaracja padła w miniony piątek 21 października po uprzednim spotkaniu z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. W jej trakcie poinformowała głowę państwa o tym, że zwycięski blok centroprawicowy wskazał ją na kandydatkę na premiera nowego rządu. Dodała, że blok ten, który wygrał we wrześniu wybory jest gotowy aby stworzyć rząd.

Deklaracja padła oficjalnie w trakcie spotkania wszystkich liderów ugrupowań tworzących zwycięski blok centroprawicowy z prezydentem Mattarellą, które odbyło się w ramach prowadzonych przez głowę państwa konsultacji dotyczących powołania nowego gabinetu.

Kandydatka na urząd premiera poinformowała, że w trakcie prowadzonych rozmów centroprawicowa koalicja wskazała na konieczność możliwie jak najszybszego powołania rządu z uwagi na pilne wyzwania, przed którymi stoją obecnie Włochy. Wskazała, że ona i liderzy koalicyjnych formacji są zgodni odnośnie tego, że chcą „zacząć działać możliwie najszybciej”.

Oprócz Meloni, w rozmowach z prezydentem Sergio Mattarellą brali udział między innymi lider Ligi Matteo Salvini a także przywódca Forza Italia Silvio Berlusconi. Po zakończeniu wszystkich konsultacji szef państwa ogłosi publicznie swoją decyzję wzywając Giorgię Meloni aby oficjalnie powierzyć jej zadanie sformowania nowego gabinetu, co ma nastąpić w przeciągu kilku dni.