Rozpoczynając rok 2024, firma Google ma zamiar odstawić na boczny tor starszą wersję swojej usługi pocztowej – Gmaila. Ta zmiana dotyczy konkretnej grupy użytkowników, którzy do tej pory korzystali ze starszej, opartej na HTML, wersji Gmaila, choć ich liczba nie jest na tyle duża, aby to stanowiło znaczący problem dla większości użytkowników.

Gmail, w swojej podstawowej i jednocześnie starszej formie, który zasłynął jako usługa działająca na fundamentach HTML, jest celem tej zmiany. Wersja ta nie jest domyślnie aktywna przy wejściu na stronę internetową usługi. Dostęp do niej możliwy jest tylko poprzez odpowiednio ukrytą opcję w ustawieniach.

Podstawowa wersja Gmaila, oparta o HTML, to edycja sprzed ponad dekady, która z czasem została zastąpiona przez nowocześniejsze warianty brakuje jej jednak pełnej funkcjonalności obecnej w nowszych edycjach Gmaila.

Mimo iż to już przeszłość, wydawać by się mogło, że nikt z niej nie korzysta. Okazuje się jednak, że niektóre osoby nadal używają Gmaila w tej starszej wersji. Pratik Patel, który jest niewidomy, zauważył, że wiele osób z takim samym problemem jak on, korzysta właśnie z tej wersji Gmaila. Skomentował również, że teraz rozumie, dlaczego Google ostatnio tak skutecznie ukryło opcję włączenia tego starszego wydania swojej usługi pocztowej.