Wybór klimatyzacji do mieszkania w bloku nie jest najłatwiejszą decyzją. Należy rozważnie ją podjąć, ponieważ decyzja ta znacznie wpłynie na komfort życia. Gdy latem temperatury osiągają zawrotne wysokości, klimatyzacja staje się niemal niezbędnym elementem wyposażenia. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów. Sprawdź, jak wybrać klimatyzację do swojego mieszkania w bloku.

Rodzaj i moc klimatyzacji

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów klimatyzacji. Między sobą różnić się mogą w wielu aspektach, np. konstrukcją, sposobem montażu czy zasadami działania. Wśród cenionych klimatyzacji stosowanych w bloku wielorodzinnym wyróżnia się klimatyzację split. Urządzenie składa się z jednostki wewnętrznej (montowanej w pomieszczeniu) i zewnętrznej (montowanej poza budynkiem). Klimatyzatory typu split są efektywne, ciche i pozwalają chłodzić większe powierzchnie. Ich montaż wymaga jednak zgody administracji budynku, co w niektórych przypadkach bywa dość kłopotliwe. Poza klimatyzacją split do wyboru mamy:

  • Klimatyzatory przenośne – łatwe w montażu i niewymagające zgody na instalację. Można przenosić je między pokojami i używać tam, gdzie są najpotrzebniejsze. Do minusów zaliczyć można generowany większy hałas niż przy na przykład klimatyzacji split oraz mniejszą w stosunku do nich efektywność.
  • Klimatyzatory okienne – jak nazwa wskazuje, takie klimatyzacje montuje się w oknach, ale też w otworach ścian. Nie cieszą się tak dużą rozpoznawalnością, jak dwie poprzednie, ponieważ do ich montażu wymagana jest ingerencja w strukturę budynku. Klimatyzator okienny może się jednak sprawdzić w starszym budownictwie, gdzie nie pasuje żadne inne urządzenie.

Wybierając klimatyzację do bloku, nie można zapomnieć o doborze mocy. To kluczowy parametr dla efektywnego chłodzenia całego mieszkania. Moc klimatyzacji powinno się dostosować do wielkości pomieszczenia. Na każde 10 m2 potrzeba ok. 1 kW mocy chłodniczej. Przykładową klimatyzację do mieszkania można znaleźć między innymi tutaj: https://www.systerm.pl/.

Emisja hałasu i efektywność energetyczna klimatyzacji

Szukając klimatyzacji do bloku, pamiętaj o hałasie emitowanym przez urządzenie. To niezwykle ważny parametr, zwłaszcza jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu. Najcichsze zwykle są klimatyzatory split, które generują hałas na poziomie 20-30 dB. Dalej mamy przenośny klimatyzator – bywa już znacznie głośniejszy, bo emituje hałas na poziomie ok. 50-60 dB. Zwróć uwagę na ten szczegół, mając np. problemy ze snem albo pracując w domu.

Przy doborze klimatyzatora powinna być ważna również efektywność energetyczna. Jest istotna nie tylko z ekologicznego, ale też finansowego punktu widzenia. Efektywne urządzenia oznaczone są klasą energetyczną A++ lub A+++. Możesz też zwrócić uwagę na to, jaki współczynnik SEER ma klimatyzacja. Jest to parametr określający efektywność urządzenia w sezonie chłodniczym. Im będzie wyższy, tym bardziej energooszczędne jest urządzenie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując klimatyzator?

Pamiętaj, że montaż klimatyzacji czasami może wymagać zgody administratora budynku – zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia, które instaluje się na zewnątrz budynku (klimatyzatory typu split). Dowiedz się odpowiednio wcześniej o procedurach i ograniczeniach, które obowiązują w danym budynku. Nie zapomnij także o kosztach, które różnią się w zależności od rodzaju i mocy urządzenia. Przenośna klimatyzacja zwykle będzie znacznie tańsza niż montowana w ścianie.

Wybór klimatyzacji do mieszkania w bloku nie jest najłatwiejszym zadaniem. To inwestycja, która na pewno warta jest jednak przemyślenia – zwłaszcza w upalne dni. Podejmując decyzję, weź pod uwagę rodzaj klimatyzacji, poziom generowanego hałasu, moc i efektywność energetyczną urządzenia, a także koszty montażu. Najważniejsze, aby klimatyzacja dopasowana została do potrzeb domowników i warunków mieszkaniowych. Montaż urządzenia musi być z kolei przeprowadzony według przepisów i zasad obowiązujących w danym bloku wielorodzinnym.