W TVP pod rządami nowego prezesa szykują się kolejne zmiany, które widzowie mogą zauważyć gołym okiem. W ciągu niespełna tygodnia od objęcia fotela szefa TVP jest już widoczna gołym okiem zmiana podejścia Telewizji Polskiej między innymi w kwestii podejścia do tematów związanych z kulturą. W przeciwieństwie do odwołanego Jacka Kurskiego Mateusz Matyszkowicz zdecydowanie inaczej traktuje muzykę disco polo. Nowy prezes zdecydowanie preferuje tzw. kulturę wysoką. Widzowie mogą się więc spodziewać, że od teraz wykonawcy disco polo będą się na antenach publicznych stacji pojawiać zdecydowanie rzadziej, a w ich miejsce wejdzie kultura na wyższym poziomie.

Kultura wysoka zamiast disco polo

Zmianę tę widzowie mogli już zaobserwować w piątek 9 września na koniec wieczornego wydania „Wiadomości” w TVP Info. Wyemitowano tam wówczas trwający kilka minut skrót informacji o bieżących wydarzeniach ze świata kultury. Do tych pierwszych przejawów zmian odniósł się znany prześmiewczy fanpage „Oglądam Wiadomości, bo nie stać mnie na dopalacze”, który w szyderczym stylu napisał, że widzów TVP czeka teraz „szok kulturowy” w związku z tym że telewizja publiczna emituje teraz informacje o obrazach oraz sztuce zamiast o występach Zenka Martyniuka, co jeszcze przed tygodniem było na antenie TVP niemalże standardem.

Zmiany zauważy z pewnością niejeden widz. Przez lata zarządzania TVP przez Jacka Kurskiego na jej antenach niezmiennie muzyka disco polo była na „świeczniku” a jej ikona Zenem Martyniuk był regularnie zapraszany na Sylwester Marzeń oraz inne imprezy, które organizowało TVP. Były już prezes niezwykle rzadko i zazwyczaj w drodze wyjątku „pochylał się” nad sztuką wyższych lotów. Jednym z tych wyjątków był choćby Konkurs Chopinowski.

Zmiany pod kierownictwem nowego prezesa

Zaledwie cztery dni po objęciu sterów TVP przez Mateusza Matyszkowicza zwrot na tym torze jest aż nadto widoczny. TVP wyraźnie zawraca w stronę kultury wysokiej, muzyki poważnej oraz choćby malarstwa. Odwołana też w tym czasie została impreza plenerowa, na której miały występować gwiazdy disco polo, a która miała być oczywiście finansowana z pieniędzy podatników zbieranych w opłacie abonamentowej oraz podatkach.

Niemały szok musiała przeżyć część widzów, którzy pod koniec piątkowego wieczornego wydania „Wiadomości” zobaczyli zapowiedź kilkuminutowego materiału o tytule „Kulturalny weekend”. W ramach niej poinformowano widzów o szeregu wydarzeń takich jak wystawa „jednej z najpopularniejszych artystek XX w”. Tamary Łempickiej w Krakowie, festiwal muzyczny Wratislavia Cantans we Wrocławiu i wejściu do kin w całej Polsce produkowanego przez TVP filmu „Orlęta. Grodno ’39”.

Nowy prezes TVP, Mateusz Matyszkowicz jest absolwentem filozofii na UJ, byłym dyrektorem TVP Kultura i autorem prowadzonego na tej antenie oraz w radiowej Trójce programu „Chuligan literacki”. Fotel prezesa Telewizji Polskiej przejął w poniedziałek 5 września po Jacku Kurskim.