We środę 7 września zmarł po długiej chorobie Andrzej Puchacz, człowiek uznawany za polskiego twórcę biegów górskich.

Andrzej Puchacz zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Ten biegowy społecznik pożegnany został przez wielu współczesnych sportowców, którzy gorąco i z uznaniem wypowiadają się o koledze, którego nie ma już wśród żywych.

Przez wiele lat Puchacz zajmował stanowiska w Polskim Związku Lekkiej Atletyki pełniąc funkcję pełnomocnika federacji do spraw biegów górskich oraz też jako koordynator. Działacza uważa się za jednego z obecnie najbardziej cenionych na świecie specjalistę do spraw biegów górskich.

Portal maratonypolskie.pl przypomina, że to właśnie za sprawą Andrzeja Puchacza odbywały się w Polsce wielokrotnie mistrzostwa z tej dyscypliny a także organizatora i inicjatora wyjazdów zagranicznych na międzynarodowe imprezy sportowe takie jak mistrzostwa świata oraz Europy.

Smutna informacja o śmierci działacza pojawiła się we środę 7 września. Jak napisała w swoim wpisie w mediach społecznościowych biegaczka rywalizująca na długich dystansach Dominika Stelmach, odszedł człowiek, który od strony praktycznej de facto stworzył w Polsce dyscyplinę biegów górskich, z którym odbyła wiele rozmów i przeżyła wiele przygód. Wspomina go jako osobę gotową w każdej chwili na rozmowę. Oficjalne pożegnania zmarłego wraz z podziękowaniami zamieścili także między innymi rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost oraz Marcin Świerc. Ten pierwszy wspomina, że to właśnie Puchacz przekazał mu swój pierwszy kadrowy dres.