W minioną sobotę Dowództwo Północnoamerykańskiej Obrony Powietrznej (NORAD) wykryło kolejny już obiekt niezidentyfikowany. Tym razem obiekt ten znajdował się w przestrzeni powietrznej Kanady. Premier Kanady Justin Trudeau zadecydował o jego zestrzeleniu. Do akcji natychmiast zostały skierowane myśliwce kanadyjskie i amerykańskie. Jak się ostatecznie okazało to amerykański myśliwiec F-22 dokonał zestrzelenia. Z przekazanych informacji wynika, że niezidentyfikowany obiekt miał cylindryczny kształt. Jednak jak na razie nie udało się odnaleźć jego szczątków. Akcję poszukiwawczą koordynuje kanadyjskie wojsko i policja federalna.

Szczegóły akcji

Premier Kanady nakazał zestrzelenie niezidentyfikowanego obiektu znajdującego się w przestrzeni powietrznej północnoamerykańskiego państwa. Za przeprowadzenie akcji było odpowiedzialne NORAD Command. Do akcji natychmiast skierowano amerykańskie i kanadyjskie myśliwce. Samo zestrzelenie miało miejsce na Jukonem około godziny 21.40 czasu polskiego. Decyzja o zestrzeleniu obiektu była podyktowana względami bezpieczeństwa. Niezidentyfikowany obiekt poruszając się swobodnie w kanadyjskiej przestrzeni powietrznej zagrażał lotnictwu cywilnemu.

Do akcji skierowano 2 kanadyjskie F-18 oraz oraz 2 amerykańskie F-22. Była to wspólna akcja amerykańsko-kanadyjska. W wydanym rozkazie zestrzelenia zaznaczono, że ma go dokonać pilot, który będzie miał najdogodniejszą pozycję. W wyniku tej decyzji rozkaz wykonał jeden z amerykańskich myśliwców F-22. Jest to pierwsza sytuacja kiedy to amerykański myśliwiec dokonał zestrzelenia nad terytorium Kanady w ramach NORAD.

Niezidentyfikowane obiekty nad USA i Kanadą

Jednak to nie pierwszy przypadek w ostatnich dniach kiedy niezidentyfikowane obiekty pojawiają się nad Ameryką Północną. Kilka dni temu informowaliśmy o zestrzeleniu chińskiego balonu nad terytorium USA. W tamtym przypadku wojsko znało pochodzenie obiektu. Natomiast w przypadku zestrzelenia nad Kanadą, wojsko nie ustaliło jeszcze pochodzenia niezidentyfikowanego obiektu. W wyniku tych wydarzeń doszło do rozmów dotyczących bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej nad USA i Kanadą. Oba kraje wydały oświadczenie o dalszej współpracy i modernizacji systemów w bezpieczeństwa w ramach NORAD.