Wszystko wskazuje na to, że zakończyła się trwająca wiele lat batalia o budynek Zatoki Sztuki w Sopocie. Sama sprawa w sądzie ciągnęła się prawie 4 lata. Ostatecznie prawa do budynku przyznano miastu. Niepokojący jest fakt, że budynek jest obecnie w opłakanym stanie. Od dłuższego czasu nie włączano w nim ogrzewania. Wiele rzeczy trzeba tam naprawić. A jakie plany mają władze miasta względem tego budynku? Otóż ma powstać w nim kulturalne centrum międzypokoleniowe. Zgodnie z obietnicami wszyscy, niezależnie od wieku, mają w przyszłości znaleźć w nim coś dla siebie.

Niechlubna przeszłość Zatoki Sztuki

Spory pomiędzy miastem a zarządcami budynku trwały od 2015 roku. Nie pomagało to, że zarządcy co jakiś czas się zmieniali. W stronę osób zarządzających Zatoką Sztuki (późniejszą Nową Zatoką) kierowano wiele zarzutów. Kwestiami spornymi było między innymi zakłócanie ciszy nocnej. Najemców oskarżano też o prowadzenie w budynku innej działalności, niż było to ustalone wcześniej w umowie. Dodatkowo istniały podejrzenia, że w Zatoce organizowano nielegalne wydarzenia artystyczne. Jednak to nie wszystko co jest na koncie Zatoki Sztuki. Wszyscy zapewne pamiętają niezwykle głośną sprawę Krystiana W. powiązanego z lokalem. Mężczyznę oskarżono o wiele przestępstw seksualnych. Następnie oskarżenia usłyszał jeszcze jeden mężczyzna, również związany z Zatoką. W 2019 roku miasto odebrało lokalowi kawałek plaży, następnie wypowiedziało całą umowę. Jednak spółka Art Invest nie miała w planach oddać budynku. Ponownie usłyszeliśmy o Zatoce pod koniec 2022 roku kiedy to policja i prokuratura prowadziły tam przeszukania w związku ze sprawą Iwony Wieczorek.

Co dalej z Zatoką?

Sprawy w sądzie trwały aż 4 lata. Jednak na początku tego roku doczekaliśmy się ostatecznego rozwiązania sprawy. W dniu 24 stycznia Sąd Okręgowy wydał wyrok na korzyść miasta. 13 lutego pojawiła się także klauzula wykonalności wyroku. Oznacza to, że spółka Art Invest nie jest już dzierżawcą budynku. Jej zarządcy mają obowiązek opróżnić budynek ze swoich rzeczy i opuścić go, wszelki dostęp do niego przekazując władzom Sopotu. Co zatem powstanie w budynku Zatoki Sztuki? Miasto planuje stworzyć tam międzypokoleniowe centrum kultury. Plany snute przez władzę miasta są imponujące, jednak na chwilę obecną budynek jest w fatalnym stanie i z pewnością będzie potrzebować kapitalnego remontu. Jednak na sam początek miasto planuje przeprowadzić dokładną inwentaryzację i wykonać projekty przyszłego centrum kulturalnego.