Możliwe, że nie wiedzieliście, ale pod względem zdrowotnym Polacy wypadają blado na tle innych narodów. Według danych statystycznych żyjemy krócej niż przeciętni Europejczycy. Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane naszym trybem życia. Ciągły pośpiech, stres, złe nawyki żywieniowe, używki, wszystkie te czynniki powodują, że częściej zapadamy na poważne choroby. Niestety na tle innych narodów znacznie rzadziej korzystamy z programów profilaktycznych, rzadziej się badamy i mniej dbamy o nasze zdrowie. W tym artykule znajdziecie listę chorób, na które najczęściej cierpią Polacy.

Choroby układu krążenia, nowotwory i problemy z układem oddechowym

Na podstawie statystyk z 2019 roku, opublikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Polacy najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia. Problemy z tym układem prowadzą aż do 45% wszystkich zgonów w Polsce. Najczęściej występujące schorzenia to choroba niedokrwienna serca, zawał, miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Wielu Polaków ma także skłonności do choroby zakrzepowo-zatorowej. Większość z tych chorób może wynikać właśnie z niezdrowego trybu życia, złej diety, a także nadużywania alkoholu i papierosów. Równie często Polacy cierpią na choroby nowotworowe. Widoczne jest to szczególnie teraz, kiedy znów mamy dostęp do lekarzy po pandemii. W Polsce najczęściej występującymi chorobami nowotworowymi są rak płuc, rak jelita grubego, rak piersi oraz rak prostaty. Żeby uniknąć tych poważnych schorzeń musimy pamiętać o profilaktyce i regularnie wykonywanych badaniach! Ogromnym problemem w Polsce są również choroby układu oddechowego. Niektóre z nich mogą być spowodowane kiepską jakością powietrza w naszym kraju. Najczęściej chorujemy na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Zgodnie z oficjalnymi danymi, ta ostatnia powoduje aż 20 tysięcy zgonów rocznie.

Choroby metaboliczne, psychiczne i zakaźne

Niestety coraz częściej zapadamy na choroby metaboliczne. Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest cukrzyca. Jak pokazują statystyki, z roku na rok na tę chorobę zapada coraz więcej Polaków. Zdecydowanie częściej borykamy się również z otyłością oraz chorobami tarczycy. Bardzo popularną chorobą związaną z tarczycą jest Hashimoto. Kolejny poważny problem to choroby zakaźne. Chociaż ostatnio najczęściej mówiło się o koronawirusie, to jednak musimy pamiętać o innych, równie groźnych jednostkach chorobowych. Ogromny problem stanowi na przykład grypa. O ile sama w sobie nie jest bardzo groźna, o tyle powikłania po niej mogą przysporzyć nam wielu poważnych problemów. Polacy często zakażają się też ospą wietrzną oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kolejnym równie wielkim problemem są choroby psychiczne. Depresja, zaburzenia lękowe, choroba afektywna dwubiegunowa, co roku dotykają wielu osób.