Wracasz do domu po ciężkim dniu i marzysz o chwili odpoczynku? Siadasz na kanapie i nagle Ci się przypomina, że jeszcze trzeba odkurzyć? Fatalne uczucie prawda? Na szczęście istnieje doskonałe rozwiązanie tego problemu. Pora zainwestować w robota sprzątającego. Takie odkurzacze stają się coraz bardziej popularne i chętniej wykorzystywane w domach. Przyjrzeliśmy się wszystkim zaletom i wadom takiego sprzętu. Podpowiemy Wam również na co zwrócić uwagę, wybierając taki sprzęt.

Zalety i wady robotów sprzątających

Podstawową zaletą robotów sprzątających jest to, że sprzątają one same, bez naszego udziału. Jest to ogromna oszczędność naszego czasu i energii. Dodatkowo odkurzanie może odbywać się nawet wtedy kiedy nie ma nas w domu. Wszystko za sprawą dedykowanych aplikacji, które umożliwiają zdalne uruchomienie robota. Odkurzacze te są bardzo proste w obsłudze, z pewnością każdy sobie z nimi poradzi. Specjalne aplikacje pozwalają na zaplanowanie mapy, po której sprzęt ma się poruszać, oraz które miejsca ma omijać. Dodatkowo niektóre modele posiadają również funkcję mopowania podłogi, dzięki czemu nie musimy jej również myć ręcznie. Roboty sprzątające są ciche, łatwo się je czyści i zajmują mało miejsca jeśli chodzi i przechowywanie. Czy to oznacza, że nie mają wad? Niewiele, jednak kilka na pewno się znajdzie. Przede wszystkim do wad może zaliczyć ich cenę. Bardzo często są droższe od standardowych odkurzaczy. Poza tym, niestety nie są aż tak dokładne. Zdarza się, że nie dojadą w niektóre miejsca, albo zostawią odrobinę śmieci na podłodze. Jednak wciąż ilość zalet przeważa nad wadami.

Na co zwrócić uwagę kupując robota sprzątającego

Wybierając robota sprzątające powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na siłę ssącą tego sprzętu, od tego bowiem zależy jak dokładnie będzie sprzątać. Optymalna wartość to około 2500 Pa. Oprócz tego warto sprawdzić jaką szczotkę posiada dany robot. Kolejną istotną rzeczą będzie to w jaki sposób odkurzacz porusza się po pomieszczeniach. Zdecydowanie bardziej opłaca się wybrać sprzęt z laserowym systemem nawigacji, niż z kamerami. Równie ważna jest aplikacja, z którą współpracuje urządzenie. To na niej będziemy wyznaczać mapy i wyłączać pewne obszary spoza zasięgu odkurzacza. Należy też zwracać uwagę na to w jakie czujniki wyposażony jest sprzęt, oraz jak duży pojemnik na śmieci posiada.