Prognoza pogody na piątek i weekend jest mało optymistyczna. Dla większości województw możemy spodziewać się ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Już teraz wiadomo, że porywy wiatru mogą przekraczać nawet 100km na godzinę. Ma to związek z przechodzącym nad Europą cyklonem Ulf. Takie zjawiska mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Dlatego we wszystkich miejscach, w których będą obowiązywać alerty, powinniśmy unikać wychodzenia z domu bez wyraźnej potrzeby. IMGW wydaje także ostrzeżenia przed roztopami na południu Polski. Poniżej przeczytacie czego można spodziewać się po pogodzie w ten weekend.

Ostrzeżenia IMGW odnośnie roztopów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego  stopnia przed roztopami. Obowiązują w województwach:

  • śląskim – powiaty cieszyński, bielski, żywiecki,
  • małopolskim – powiaty suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki.

Skąd takie ostrzeżenie. Otóż IMGW wydał je na podstawie prognoz pogody na najbliższe dni. W wyżej wymienionych województwach i powiatach, meteorolodzy spodziewają się wzrostów temperatur. To zaś spowoduje odwilż oraz topnienie pokrywy śnieżnej. Zapowiadane są temperatury w zakresie od 2 do 5 stopni Celsjusza. Możemy również spodziewać się obfitych opadów deszczu, do 20-30 litrów wody na metr kwadratowy. Zapowiadany jest również wiatr, który w porywach może osiągać nawet 70km. Ostrzeżenia obowiązują od piątku w południe, do wczesnego, sobotniego wieczora.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia będą obowiązywać w województwie dolnośląskim. Dotyczą powiatów lwóweckiego, karkonoskiego, Jeleniej Góry, kłodzkiego, wałbrzyskiego, a także kamiennogórskiego. Mieszkańców tych powiatów czeka temperatura do 7 stopni. Prognozowane są opady deszczu oraz silne podmuchy wiatru. Ostrzeżenie obowiązuje od piątku rano do soboty do godziny 7.

Ostrzeżenia o silnym wietrze

Od piątku powinniśmy spodziewać się silnego wiatru praktycznie w całej Polsce. Najgorsza sytuacja będzie na północy kraju. W województwach pomorskim, a także zachodniopomorskim IMGW prawdopodobnie ogłosi ostrzeżenie trzeciego stopnia. W województwach kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubuskim, wielkopolskim i łódzkim należy spodziewać się ostrzeżeń drugiego stopnia. Natomiast w pozostałych województwach ostrzeżeń pierwszego stopnia. Wszystkie ostrzeżenia najprawdopodobniej będą obowiązywać do nocy z soboty na niedzielę. W krytycznych momentach porywy wiatru mogą dochodzić do 100km. Zalecamy ostrożność i pozostanie w domu.