Na chwilę obecną, technologia QD-OLED fenomenalnie radzi sobie z dostarczaniem najwyższej jakości obrazu. Jednakże w branży elektronicznej znana firma Shoei Chemical wydaje się mieć jeszcze bardziej innowacyjny pomysł, który ma potencjał zniwelować większość niedoskonałości obecnych matryc OLED.

QD-OLED jest nowoczesnym połączeniem Quantum Dot (kwantowej kropki) i technologii OLED. Telewizory i monitory wykorzystujące takie matryce zapewniają oszałamiający kontrast, wysoką jasność oraz szeroki zakres palety kolorów. Trudno jednak uznać tę technologię za idealną – ekranu OLED doświadczają pewne problemy wynikające z relatywnie krótkiego czasu życia ich składników oraz konieczności stosowania odpowiednich środków ochronnych.

Japońska korporacja Shoei Chemical ostatnio nabyła Nanosys, amerykańskiego lidera w produkcji nanokrystalicznych powłok Quantum Dot wykorzystywanych w telewizorach i panelach QD-OLED oraz QLED. Ambicje nowego właściciela są imponujące – zamierza skorzystać ze swojego nowego nabytku do przyspieszenia badań nad matrycami EL-QD.

Matryce EL-QD mają za zadanie połączyć zalety zarówno OLED, jak i QLED. Wykorzystują one nanostruktury, zwane elektroluminescencyjnymi kropkami kwantowymi (EL-QD), które emitują światło odpowiedniego koloru pod wpływem prądu elektrycznego. W przeciwieństwie do matryc OLED, które opierają się na organicznych diodach, matryce EL-QD są konstruowane z nieorganicznych materiałów, co przekłada się na ich wyższą trwałość oraz odporność na wypalanie ekranu.

Nanosys określa swoje matryce EL-QD jako NanoLED, jednakże nazwa EL-QD jest już ustalona w branży. Niestety, mimo potencjalnej rewolucji, badania nad technologią EL-QD są ciągle w toku. Obecnie brakuje efektywnego procesu technologicznego, co oznacza, że nie jest jeszcze możliwe wprowadzenie produktów z matrycami EL-QD na rynek w sensownych cenach.