Wieczorem w sobotę, prezydent Polski, Andrzej Duda, dotarł do Nowego Jorku, dając tym samym początek swojej pięciodniowej wizyty związanej z tygodniem wysokiego szczebla, który otwiera 78. sesję Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W trakcie tego wydarzenia planuje on przemówić podczas debat Zgromadzenia i Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz spotkać się z liderami wielu krajów.

Andrzej Duda wraz z Małgorzatą Dudą, Pierwszą Damą, około godziny 22 czasu lokalnego zameldowali się w hotelu Lexington na Manhattanie. To miejsce jest tradycyjną lokalizacją dla polskiej delegacji podczas ich pobytu w Nowym Jorku.

W niedzielę prezydent Duda rozpocznie oficjalne działania związane z jego wizytą w USA. Pierwszym punktem programu będzie składanie wieńców przy pomniku katyńskim w Jersey City (stan New Jersey), a następnie spotkanie z reprezentantami Polonii w szkole katolickiej Christ the King, mieszczącej się w dzielnicy Queens. Tam też wręczy odznaczenia osobom, które szczególnie zasłużyły się dla polskiej społeczności.

W ciągu następnych dni prezydent Duda będzie uczestniczyć w Szczycie Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG Summit), który odbędzie się w siedzibie ONZ. Spotka się również z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, a także z prezydentem Turcji, Recepem Erdoganem. We wtorek Andrzej Duda przemówi podczas debaty generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się z przywódcami państw bałtyckich i weźmie udział w tradycyjnym przyjęciu, jakie organizuje prezydent USA dla światowych liderów.

Prezydent Duda zapowiedział wcześniej, że podczas swojego wystąpienia skupi się na kwestiach najważniejszych dla Polski i naszego regionu Europy. Będą to przede wszystkim sprawy związane z bezpieczeństwem, zarówno energetycznym, jak i geopolitycznym – szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i odrodzenia rosyjskiego imperializmu. Wyraził też nadzieję, że podczas przyjęcia u prezydenta USA będzie miał okazję do rozmowy z Joe Bidenem i być może także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

We środę Andrzej Duda weźmie udział w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy, spotka się z przywódcami Wietnamu i Andory. Natomiast w czwartek reprezentować będzie Polskę na forum Global Africa Business Initiative.