Tempo życia większości z nas jest niezwykle szybkie. Praca, dzieci, hobby, spotkania ze znajomymi. Czasem wydaje się, że nie mamy nawet 10 minut żeby spokojnie usiąść i napić się kawy czy też herbaty. Przy takiej gonitwie na każdym kroku towarzyszy nam stres. Jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowiem powinniśmy właściwie zadbać zarówno o ciało jak i ducha. Z pomocą przyjedzie nam świetna forma aktywności fizycznej jaką jest joga.

Krótko o jodze

Ciężko jest znaleźć jedną ścisłą definicję jogi. Część osób praktykujących ją uważa, iż w gruncie rzeczy jest to styl życia. Dzięki wdrażaniu w codziennym życiu jogi udaje im się zachować równowagę między ciałem, a umysłem. Są osoby, które uważają że joga jest drogą do samorozwoju. Jej praktykowanie pozwala im połączyć w jedność ciało, umysł i duszę. Bez względu na to jak byśmy chcieli definiować jogę pewne jest, że ciężko jest traktować ją jako zwykły sport. Pierwsze wzmianki na temat praktykowania jogi mają ponad 4500 lat. Do Europy joga została sprowadzona z Dalekiego Wschodu. Jeśli zaś chodzi o Polskę to jej prawdziwy rozkwity to w zasadzie kilkanaście ostatnich lat. Zdecydowanym atutem tej formy aktywności fizycznej jest stosunkowo niski koszt. Wystarczy w miarę luźny strój do ćwiczeń i mata na podłogę i już można relaksować się podczas praktykowania jogi.

Jak joga wpływa na nasze zdrowie

Praktykowanie jogi opiera się w dużej mierze na przybieraniu konkretnych póz ciała i ich płynnym zmienianiu. Podczas sesji istotne znaczenie ma właściwe oddychanie. Joga przede wszystkim pomaga rozciągnąć spięte mięśnie. W dobie „człowieka siedzącego” jest to niezwykle istotne jeśli chcemy zachować zdrowe i sprawne ciało. Dodatkowo pomaga wzmocnić kręgosłup dzięki czemu przyjęcie właściwej pozycji ciała będzie łatwiejsze. Odpowiednia technika oddychania pomaga walczyć z nadciśnieniem i radzić sobie ze stresem. Wpływa to korzystnie na nasze samopoczucie i dodaje dodatkowej energii potrzebnej by móc sprostać trudom dnia codziennego.