W minioną sobotę przed południem dyrektor biura prasowego Watykanu przekazał smutną informację. Otóż tego samego dnia przed południem zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. W chwili śmierci była głowa Kościoła katolickiego miała 95 lat. Benedykt XVI został wybrany na papieża po śmierci Jana Pawła II. Przewodził Kościołowi katolickiemu przez 8 lat po czym nieoczekiwanie sam zrzekł się urzędu. Na jego następcę konklawe wybrało urzędującego do dziś papież Franciszek.

Młodość i współpraca z Janem Pawłem II

Joseph Ratzinger urodził się w 1927 roku w Bawarii. Jego ojciec był przeciwnikiem nazizmu, więc rodzina musiała dość często zmieniać miejsce zamieszkania. Już jako dziecko młody Ratzinger mówił, że chce zostać księdzem. Wybuch wojny uniemożliwił mu ukończenie seminarium, do którego wstąpił w 1939 roku. Po wojnie kontynuował przerwaną naukę w seminarium, studiował także filozofię i teologię. W ramach kariery naukowej wykładał między innymi w Bonn. Dorobek naukowy sprawił iż został zaproszony na Sobór watykański w latach 1962-1965. Natomiast w roku 1981 Jan Paweł II ustanowił go prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Ratzinger znał się bardzo dobrze z Janem Pawłem II – przez wiele lat był jego najbliższym doradcą.

Pontyfikat

Po śmierci papieża Jana Pawła II konklawe na jego następcę wybrało Josepha Ratzingera. Wielu wskazuje dobrą znajomość z poprzednim papieżem jako jeden z kluczowych czynników przesądzających o tym wyborze. Nowy papież przyjął imię Benedykta XVI. W momencie obejmowania urzędu papieskiego Joseph Ratzinger miał 78 lat. Był zatem jednym z najstarszych nowo-wybranych papieży. Natomiast okres jego przewodzenia nie był łatwy dla Kościoła katolickiego. Główne problemy, z którymi się mierzył to odpływ wiernych i powołań oraz kolejne afery związane z wykorzystywanie seksualnym przez księży. W 2011 roku beatyfikował Jana Pawła II. Nieoczekiwanie w 2013 roku postanowił abdykować. Była to pierwsza taka sytuacja od przeszło 600 lat.