Ogród jest miejscem, gdzie możemy się zrelaksować i cieszyć się pięknem natury. Oczywiście wymaga on włożenia nieco wysiłku w jego utrzymanie oraz właściwe zaprojektowanie. Na etapie projektowania mamy do wyboru wiele stylów znanych od lat w ogrodnictwie. W zależności od stylu, w jakim zaprojektowany jest nasz ogród, może on przybierać różne formy i wywoływać różne emocje. Dwa popularne style ogrodowe to styl angielski i francuski. W tym artykule porównamy te dwa style i zobaczymy, jakie mają cechy charakterystyczne.

Styl angielski – blisko natury

Styl angielski ogrodu to styl naturalny, który ma na celu możliwie jak najlepsze naśladowanie natury. Charakteryzuje się on bogactwem roślinności oraz dużą ilością krętych alejek i ścieżek. W ogrodzie w stylu angielskim znajdziemy wiele gatunków roślin, takich jak róże, kwiaty dzwonkowe, piwonie, irysy i wiele innych. Ogród ten zazwyczaj ma naturalny wygląd i jest bardzo malowniczy. Wszystko jest ułożone tak, aby wyglądało naturalnie i nieuporządkowanie, co nadaje mu uroku. Jest to styl idealny dla osób, które cenią sobie naturalność i swobodę. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, iż o ogród taki nie należy odpowiednio dbać. Właściwe nasadzenie roślin pozwala im zdrowo i bujnie rosnąć, dzięki czemu możliwe będzie czerpanie prawdziwej przyjemności z przechadzania się po pięknym, naturalnym ogrodzie.

Styl francuski – uporządkowanie

Styl francuski ogrodu to styl symetryczny i geometryczny, który ma na celu podkreślenie porządku i harmonii. Charakteryzuje się on dużą ilością klombów, topiar, alejek i fontann. W ogrodzie w stylu francuskim znajdziemy również różne gatunki roślin, ale są one zazwyczaj ustawione w regularnych kształtach, takich jak koła, prostokąty lub trójkąty. Ogród ten jest bardzo elegancki i wytworny, a jego symetryczne kształty tworzą wrażenie porządku i harmonii. Jest to styl idealny dla osób, które cenią sobie elegancję i precyzję. Co oczywiste styl ten wymaga sporo pracy jeśli chodzi o zaprojektowanie i utrzymanie ogrodu. Konieczne może być częste przycinanie rośli by dbać o zachowanie właściwego kształtu i harmonii.