Wyjazd dziecka na kolonie to dla wielu rodziców trudna decyzja. Z jednej strony chcemy dać dziecku szansę na poznanie nowych przyjaciół i doświadczenia przygody, z drugiej strony zawsze mamy obawy o bezpieczeństwo i opiekę nad naszym dzieckiem. Warto jednak mieć świadomość, że wychowywanie dziecka wiąże się także z dawaniem mu coraz większej swobody i nauką samodzielności. Jednym z sposobów na realizacje właśnie tych zdań wychowawczych mogą być wakacyjne obozy. Aby nieco mniej stresować się wyjazdem dziecka można na spokojnie zastanowić się jakie korzyści i potencjalne zagrożenia niosą ze sobą popularne kolnie. Poniżej przedstawiam plusy i minusy wyjazdu dziecka na kolonie, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Wakacyjny obóz – wielkie przeżycie dla dziecka

Rozważając wyjazd dziecka na wakacyjny obóz warto pamiętać o tym, że nie będzie to tylko świetna forma wypoczynku i zabawy dla naszych pociech. Czas spędzony z dala od rodziców, jeśli wszystko zostanie dokładnie zaplanowane, będzie także cenną lekcją dla dziecka, która zaowocuje w przyszłości. Poniżej kilka mniej oczywistych korzyści wynikających dla dziecka z wyjazdu na kolonie:

  • kolonie to doskonała okazja dla dziecka, aby nauczyć wielu umiejętności społecznych. Będzie mogła nauczyć się pracy w zespole, nawiązać nowe znajomości, rozwijać umiejętności komunikacyjne i współpracować z innymi. Przy okazji możliwe, że dziecko będzie miało możliwość nauczyć się rozwiązywać potencjalne konflikty z rówieśnikami polegając na sobie, a nie na pomocy rodziców.
  • wyjazd na letni obóz może być dobrym sposobem na to, aby dziecko nauczyło się samodzielności. Oczywiście na miejscu będą dorośli opiekuni, który zareagują w razie potrzeby. Jednakże w większości sytuacji dziecko samo będzie mierzyć się z drobniejszymi problemami.
  • podczas kolonii dziecko ma szansę na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności, jak np. wspinaczka, pływanie, jazda na rowerze, a także poznawanie kultury i historii miejsca, w którym przebywa. Coraz częściej firmy organizują wyjazdy tematyczne. Możliwe, że np. wyjazd za granicę pozwoli przełamać dziecku barierę w mówieniu w języku obcym.

Największe obawy

Oczywiście przy okazji takiego wakacyjnego wyjazdu, zarówno rodzice jak i dziecko, mogą mieć pewne obawy. Warto wcześniej przemyśleć poniższe kwestie i spróbować przygotować rozwiązania problemów, które mogą, ale nie muszą się pojawić.

  •  kwestie bezpieczeństwa. Niestety, wyjazd dziecka na kolonie wiąże się z pewnym ryzykiem. Może np. dojść do różnego rodzaju wypadków podczas zabawy z innymi dziećmi. Na wiele z tych czynników nie mamy niestety bezpośredniego wpływu. Chcąc zminimalizować ryzyko należy dokładnie sprawdzić organizatora wyjazdu. Warto także spokojnie porozmawiać z dzieckiem o tym jak samo może zadbać o własne bezpieczeństwo.
  • tęsknota za rodzicami. Dla niektórych dzieci wyjazd na kolonie może być trudnym doświadczeniem, szczególnie jeśli są to pierwsze wakacje bez rodziców. Warto w takim wypadku zapewnić dziecku jak najlepszą możliwość kontaktu np. telefonicznego. W miarę możliwości można także wcześniej zapoznać dziecko z opiekunem grupy, dzięki czemu stres związany z wyjazdem będzie mniejszy.