Zauważyłeś zmiany w zachowaniu swojego kota? Zmniejszył mu się apetyt? Ma problemy z wypróżnianiem się? To mogą być objawy zakłaczenia. Powinieneś reagować zanim będzie za późno i będzie można mu pomóc jedynie w sposób inwazyjny. Z tego artykułu dowiesz się czym jest zakłaczenie u kota, w jaki sposób powstaje i jakie daje objawy. Podpowiemy również jak mu zapobiegać, a także jak reagować na wczesnych etapach.

Co to jest zakłaczenie u kota i jakie są jego przyczyny?

Koty to prawdziwe czyściochy. Myją się dużo częściej niż inne zwierzęta. Taka ich natura. Koty mają bardzo szorstkie języki, do których podczas mycia przykleja się sierść. Każdy mruczek połyka przynajmniej część swojego futerka. U zdrowych kotów cała połknięta sierść przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalana. Bardzo często nawet jej nie widać w kociej kuwecie. Jednak zdarza się tak, że koci organizm nie jest w stanie strawić nadmiaru połkniętej sierści. Wtedy dochodzi do tworzenia się w jelitach kul włosowych, nazywanych pilobezoarami. Kule te podrażniają układ pokarmowy kota i stymulują produkcję soków żołądkowych. W takim momencie bardzo często możemy zauważyć zmianę zachowania u kota i pierwsze objawy zakłaczenia. Początkowo nadmiar włosów zauważymy w odchodach naszego pupila. Potem jednak mogą pojawić się znacznie gorsze skutki.

Jakie objawy daje zakłaczenie u kota i jak mu zapobiegać?

Zawsze powinniśmy obserwować zachowanie naszego zwierzaka. Wtedy szybko możemy zauważyć, że coś jest nie tak. Przy zakłaczeniu, najpierw będziemy widzieć sierść w odchodach pupila. Na tym etapie jego zachowanie może pozostać bez zmian. Gdy nie zareagujemy w tym momencie dojdą kolejne objawy. Kot może stracić apetyt i cierpieć na zaparcia. Charakterystycznym objawem zakłaczenia są także wymioty albo odruch wymiotny. Kot wtedy bardzo często nie zwraca pokarmu, a właśnie zbite kule włosowe. To już sygnał alarmowy i znak, że trzeba zacząć działać. W przypadku niewielkiego zakłaczenia możemy podać specjalne pasty odkłaczające. Z reguły ich stosowanie pomaga mruczkowi i poprawia jego stan. Jeśli to nie pomoże koniecznie powinniśmy się udać do weterynarza. W profilaktyce pomocna będzie specjalna trawa dla kota, która pomoże oczyścić jego układ pokarmowy. Dobrze jest zadbać również o prawidłową dietę. Należy też pamiętać, żeby absolutnie nie podawać kotu żadnych leków na własną rękę, ponieważ w ten sposób możemy mu jedynie bardziej zaszkodzić.