Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła zasypać sygnałem alarmowym informując o pojawieniu się na rynku internetowym sfałszowanych wersji popularnego leku przeciwcukrzycowego, znanej jako Semaglutyd. Wyjątkowość sytuacji wynika nie tylko z faktu, że jest to środek medyczny, ale również ze stosowania go jako narzędzia wspomagającego odchudzanie.

Semaglutyd, pierwotnie stworzony do walki z cukrzycą typu 2, stopniowo zdobywał przychylność osób poszukujących wsparcia w procesie zrzucania wagi. Ten specyfik szybko zyskał popularność i rozprzestrzenił się na szeroko używanym rynku, w tym na platformach internetowych, gdzie był oferowany pod handlową nazwą „Ozempic”.

Rosnące zapotrzebowanie na ten produkt doprowadziło do pojawienia się na rynku jego alternatywnych form. Jednak najbardziej zaskakujące jest to, co nastąpiło później. Jak podaje WHO, producenci fałszywek zaczęli wprowadzać do sprzedaży podróbki tego leku.

Alarm WHO nie ogranicza się jedynie do kwestii prawnych związanych z nielegalnym handlem fałszywymi lekami. Organizacja podkreśla, że stosowanie podrobionego produktu może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych u pacjentów, którzy decydują się go zażyć.