Rozwój technologii wywiera ogromny wpływ na nasze nawyki i zachowanie. To co jeszcze do niedawna było ekstrawagancką nowinką, dzisiaj wydaje się być normalnością. Podobnie wyglądała sytuacja z wprowadzeniem do powszechnego użytku kart debetowych. Ich popularność z każdym rokiem wzrastała coraz bardziej. Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić żeby ktoś nie miał w portfelu przynajmniej jednej takiej karty. Co więcej, normalnością staje się posiadanie i korzystanie z kilku kart debetowych wydanych przez różne banki. Mimo, iż coraz chętniej używamy tej formy płatności dalecy jesteśmy od rezygnacji z gotówki. Najnowsze badania pokazują jasny trend. Polacy coraz częściej płacą przy pomocy kart i jednocześnie nie wyobrażają sobie zabrania im możliwości korzystania z gotówki. Ten ciekawy i zgoła wewnętrznie sprzeczny trend może mieć swoje logiczne uzasadnienie.

Chętniej kartą

Na to, iż coraz częściej płacimy kartą wskazują najnowsze badania. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez Fundację Polska Bezgotówkowa w roku 2022 liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła o 28% w stosunku to roku 2021. Polacy przeprowadzili aż 461 mln takich transakcji przez cały rok. Jeśli zaś chodzi o wartość wszystkich transakcji bez użycia karty to w zeszłym roku wyniosła ona aż 30,1 mld złotych. Lawinowo wzrasta także liczba miejsc, w których możliwe jest dokonywanie transakcji bezgotówkowych. W zeszłym roku na polskim rynku pojawiło się 562 tys. nowych terminali płatniczych. Zaletą transakcji bezgotówkowych jest oczywiście ich wygoda. Nie trzeba szukać drobnych i nie trzeba przeliczać reszty.

Polacy przeciwni wycofaniu gotówki

Jednocześnie inne badanie jasno wskazuje, że Polacy nie wyobrażają sobie wycofania gotówki z obiegu. Aż 80% Polaków jest negatywnie nastawiona do takiej propozycji. W przypadku starszych osób powód jest dość zrozumiały. Osoby te często nie do końca ufają nowym technologią, które niejednokrotnie sprawiają im wiele problemów. Ciekawe jest, że aż 90% młodych osób, w przedziale wiekowym od 18-29 lat również chce by banknoty pozostały przy życiu. W tym przypadku argumentem oczywiście nie jest problem z zaadaptowaniem nowej technologii. Młodzi zdają sobie sprawę, że gotówka to wolność i anonimowość, o które tak ciężko w dzisiejszym świecie.