W całym kraju wyraźnie widać wzrost zachorowań na choroby wirusowe. Zgodnie z doniesieniami epidemiologów, aktualnie mamy do czynienia z trzema wirusami, które są nadzwyczaj aktywne. Mowa tu o oczywiście o wirusie grypy, RSV, a także koronawirusie. Sytuacja jest bardzo ciężka. Widać to przede wszystkim w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W niektórych, do lekarza pierwszego kontaktu, na wizytę trzeba czekać nawet tydzień. Przepełnione są także punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej, do których trafiają osoby, którym nie udało się dostać do lekarza POZ. W tej sytuacji bardzo ważne jest zapobieganie roznoszeniu się wirusów. Żeby to było możliwe trzeba je odpowiednio diagnozować. A w diagnozach znacząco mogą pomóc testy. Dobra wiadomość jest taka, że od tego tygodnia poradnie POZ będą mogły wykonywać testy combo w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak to ma wyglądać w praktyce?

Testy combo w poradniach POZ

Najpierw, 5go grudnia, Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, wprowadzające testy combo do poradnii POZ. Następnie w poniedziałek Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał specjalne zarządzenie, w którym można przeczytać informacje na temat rozliczania testów combo. Co to daje obywatelom? Otóż test combo będziemy mogli wykonać w swojej przychodni POZ i nie będziemy musieli za nie płacić. Na podstawie zarządzenia wiadomo, że to właśnie NFZ zapłaci za test, a także za jego wykonanie. Na wykonywaniu testów zarobią również przychodnie. Zgodnie z wyliczeniami, za każdy wykonany test mają otrzymać 33,98 zł. Wszystkie POZ-y otrzymały już stosowne komunikaty, z których wynika w jaki sposób i gdzie mogą zamówić testy, a także jak się za nie rozlicz

Czym są testy combo i na jakiej zasadzie pacjent będzie mógł z nich skorzystać?

Test combo, to tak na prawdę 3 testy w jednym. Za jego pomocą w łatwy sposób możemy sprawdzić, czy nie dopadł nas jeden z trzech najpopularniejszych obecnie wirusów. Wykonuje się je dokładnie tak samo jak popularne testy płytkowe na COVID-19. Możemy je od pewnego czasu zakupić w aptekach. A od teraz można będzie je również wykonać całkiem za darmo w swojej poradni. Jest tylko jedno ALE… Na taki test skierować nas może jedynie lekarz, po uprzednim zbadaniu i sprawdzeniu naszego stanu zdrowia. To znaczy, że nie będziemy mogli wejść z ulicy do przychodni i poprosić o wykonanie testu. Muszą być ku temu medyczne podstawy, zauważone przez lekarza pierwszego kontaktu.